Puust ja punaseks: mida on sul võita “tax freest” ehk reisikaubandusest?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Termin "tax free" tähistab, et kauba hinnale ei lisandu käibemaksu, "duty free" müügi puhul ei rakendu ka näiteks aktsiisid.Foto: Rob Crandall / The Image Works/Scanpix

Miks reisikaubandus ostjale hea on?

Esiteks, hind. Lihtsustatult on mõte selles, et kuna ostu sooritaja reisib riigist välja, siis ei rakendata kaubale käibe- ja aktsiisimakse. Reeglina võidab tarbija niimoodi 20-25%.

Tänapäevase termini järgi “reisikaubanduse” põhiloosung ongi, et reisides säästad. Lisaks pakuvad paljud brändid tooteid, mis erinevad kodukaubanduses pakutavast.

Tax free algeks oli sääst alkoholi, tubakatoodete ja maiustuste maksumääradelt, mis tegi kaubad ostjatele odavamaks. Samas aitab kaubandus kui oluline lisateenistus piletimüügi kõrval ka praegu hoida madalamal laeva- ja lennutranspordi hindu.

Tänapäeval kaotavad alkohol ja tubakatooted oma tähtsust ja rohkem võtavad võimust parfümeeria ja kosmeetikatooted, aksessuaarid, rõivad ning luksuskaubad.

Teiseks, valik. Reisikaubanduse üks omapärasid on see, et enamasti ostavad kaupmehed tooted otse tootjalt või reisikaubanduse agentidelt, mitte kodumaistelt edasimüüjatelt.

Seega võib laevadel ja lennujaamades tihti kohata tuttavaid tooteid teistes (enamasti suuremates) pakendites või ka tuntud tootjate tooteid, mida siseturul ei müüdagi.

Kuidas eestlane reisikaubandusega säästa saab?

Kuna Euroopa Liidus kehtib inimeste ja kaupade vaba liikumine, siis siin reisides maksuvabastuse arvelt säästa enamasti ei saa.

Reisijaile pakutakse tooteid siseturgudest soodsamate hindadega tänu tarnijate poolt toodetud eritoodetele ja nendega kokkulepitud parematele hindadele.

See on ka peamine põhjus, miks laevade ja lennujaamade kauplustes võib leida paremaid hindu võrreldes siseturu kaubandusega.

Siiski on Euroopa Liidus üksikud territooriumid, kuhu reisides kehtib tax-free kaubanduse põhimõte. Näiteks on Soome Vabariigi koosseisu kuuluvale Ahvenamaale kehtestatud eriterritooriumi staatus ja maksuerisused. See tähendab, et kuna Tallinki Tallinn-Stockholmi liini laev peatub Ahvenamaal, siis kehtivad seal tax free kaubanduse tingimused.

Samuti kaupleb ka näiteks Tallinna Lennujaama duty free pood reisikaubanduse põhimõtete järgi. Nii et isegi kui te ei reisi näiteks otselennuga Egiptusse või transiitlennuga New Yorki, saate ikkagi osta asju teistsugusest tootevalikust kui tavalistes Eesti poodides.

Pärast II maailmasõda Iirimaal alguse saanud maksuvaba poodlemise eesmärk oli turgutada turismi ja reisimist. Tänaseks on tax free arenenud ja vähemalt Euroopa Liidus räägitakse pigem reisikaubandusest (travel retail).

Rahageeniusele küsimustele reisikaubanduse kohta vastas Tallinki Duty Free juht Aimar Pärna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.