Uudis

Rahahädas uus valitsus viib ilmselt ellu ainult ühe lubaduse, ja see ei ole Keskerakonna oma

Istuvad Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ning justiitsminister Urmas Reinsalu, lahkub peaminister Jüri Ratas.Foto: Tairo Lutter/EESTI MEEDIA / Scanpix

Reformierakond sai kõige rohkem hääli, EKRE sai juurde kõvasti kohti ja bravuuri, Keskerakond sai lootuse säilitada peaministrikoht ja sotsid said valusa kaotuse.

Isamaa võitis valimised. Kuidas nii? Sest praeguse seisuga on üsna kindel, et nemad on ainus erakond, kelle põhiline lubadus ellu viiakse. See ju peaks olema see, mis poliitikas loeb.

Vaadakem nö. koalitsioonilepet. See 36-leheküljeline dokument sisaldab umbes 300 ühe- ja kahelauselist üldises sõnastuses punkti. Tervelt 57 neist algab sõnaga “toetame”, järgnevad “tagame” ja “jätkame” mõlemad 35 korraga.

Põhjus on lihtne: konkreetseid asju ei saanud välja tuua, sest paljude asjade reaalseks ärategemiseks pole raha või konsensust, aga märgi pärast oli tarvis nad sisse kirjutada.

Pensionisamba reform eristub

Ainult üks teema on koalitsioonileppes saanud põhjalikuma käsitluse: selleks on pensioni II samba reform. Idee sellest, et anda inimestele õigus valida, kas jätkata kogumist senisel moel, asuda ise oma raha juhtima investeerimiskonto kaudu või lasta see endale hoopis peo peale maksta.

Palju vastakaid arvamusi tekitanud plaan, aga jäägu selle sisulise väärtuse hindamine kellelegi teisele.

Miks just see lubadus edukaks osutus?

Pakun, et selleks oli kolm põhjust:

1. Teise samba reform ei eelda riigieelarvest kümnete või sadade miljonite eurode eraldamist, mistõttu on seda võimalik praktiliselt teha.

2. Idee anda inimestele rohkem vabadust oma raha üle otsustamisel ei olnud ei EKRE-le ega Keskerakonnale nii vastumeelne, et oleks osutunud “punaseks jooneks”. Sotsidega valitsust tehes ei oleks see ilmselt läbi läinud isegi siis, kui Eiki Nestorile vastutasuks peaministri kohta oleks pakutud.

3. Isamaa delegatsioon tegi läbirääkimistel head tööd. Nagu ka eelmistel valimistel, kui nad surusid läbi tulumaksureformi.

Palju õnne Isamaa valijatele, kes andsid oma hääle pensionimuudatuste toetuseks. Nad võivad olla ainsad, kes said nendel valimistel seda, mida tahtsid.

Pensioni II samba reform koalitsioonileppes

  • Säilitame teise pensionisamba ja selle poolt pakutavad teenused.
  • Vaatame üle pensionifondide haldustasud, teise samba väljamaksete korra pensioniikka jõudmisel ning kindlustuslepingute sõlmimise ja lõpetamise tingimused.
  • Me ei muuda kogumispensioni süsteemiga liitumise korda ning inimesed, kellel on kehtiva seaduse järgi kohustus süsteemiga liituda, liidetakse süsteemiga ka edaspidi automaatselt.
  • Kaalume tööandja poolt töötajatele pensioni kogumise võimaluste soodustamist.

Võtame 1. jaanuariks 2020 vastu seadusemuudatused, millega:

  • Teise pensionisambaga liitunud ja tulevikus liituvad inimesed saavad õiguse teise pensionisamba skeemist avalduse alusel väljuda. Väljunud inimesi koheldakse analoogselt nendega, kes ei ole teise sambaga liitunud. Selleks töötame välja väljamaksmise tingimused ja korra. Väljamaksed teise samba pensionifondidest tehakse pärast avalduse esitamist kahe aasta jooksul ning neilt tasutakse tulumaks.
  • Teise samba pensioni kogumist jätkavad inimesed saavad õiguse esitada avaldus, mille alusel kantakse teise sambasse tehtavad maksed (2%+4%) edaspidi teise samba fondi asemel otse inimese investeerimiskontole.
  • Teise pensionisambasse kogutud vara võimaldatakse kanda pensioni koguja investeerimiskontole. Väljamaksed teise samba fondidest investeerimiskontole tehakse pärast avalduse esitamist kahe aasta jooksul, fondide vahetamisega samadel tähtaegadel.
  • Investeerimiskontolt vahendite väljavõtmine on võimalik igal ajahetkel. V ahendite väljavõtmisel tuleb tasuda tulumaks.
  • Laiendame investeerimiskonto kasutamise võimalusi.
  • Inimestele, kes ei ole teise samba süsteemiga liitunud või on süsteemist väljunud, antakse õigus sellega liituda 


Autor on endine erakonna Isamaa liige.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.