Uudis

Rahandusministeerium ennustab kaheprotsendilist hinnatõusu

Veebipoed teevad klientide meelitamiseks allahindlusi.Foto: Shutterstock

Tänavu tõusevad tarbijahinnad kaks protsenti, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas ministeeriumi kevadisele  majandusprognoosile viidates.

“Prognoos eeldab välisturgudel toimunud toidu kallinemise järk-järgulist kandumist ka siinsetesse hindadesse ning viiruse leviku kontrolli alla saades tööstuskaupu ja teenuseid hõlmava baasinflatsiooni kiirenemist aasta teisel poolel,” selgitas Pungas.

Statistikaameti andmetel langesid hinnad märtsis eelmise kuuga võrreldes 0,2 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes hinnatõus veebruari 0,6 protsendilt 1,1 protsendini märtsis. Euroalal kiirenes hindade tõus kõrgematest energiahindadest tulenevalt 1,3 protsendini.

“Märtsis olid hinnaarengud sarnased nii Eestis kui euroalal laiemalt, kus hinnatõusu kiirenemist põhjustas energiahindade ligi neljaprotsendine kallinemine. Naftahinnad on taastunud kriisieelsel tasemel, lisaks on mõju avaldamas võrdlusbaas, kuna aasta tagasi hakkas süvenema koroonakriis,” ütles Pungas.

Pungase sõnul on ilma soojenedes elektri hind börsil talvekuude kõrgtasemelt taandunud, kuid mõjutab endiselt olulisel määral inflatsiooni ehk 0,6-protsendipunktise panusega moodustab see poole tarbijahindade tõusust.

“Ka teenuste hinnatõus on Eestil sarnane euroalaga võrreldes, ulatudes märtsis 1 protsendini; euroalal oli näitaja 1,3 protsenti. Meil hoiavad seda tagasi märtsi keskpaigas kehtima hakanud piirangud ning sellest tulenevalt mitmete teenuste raskendatud pakkumine,” selgitas Pungas.

Ta tõi välja ka, et lisaks kehtestasid kohalikud omavalitsused sarnaselt eelmisele kevadele ajutised meetmed piirangute ajaks, näiteks lasteaiatasu peatamine.

Kinnisvaraturu aktiivsuse ja -hindade tõusu taustal avaldub üürihindade jätkuv paigalseis üüritootluse vähenemises. Reisijaveo teenuste hinnad pöördusid märtsis tõusule, mis on osalt mõjutatud kallinenud sisenditest.

Pungase sõnul on kaupluste sulgemisest tulenevalt rohkem kannatanud riiete ja jalatsite müük, kus klientide meelitamiseks pakutakse e-kanalite kaudu allahindlusi. “Seetõttu on riided ja jalatsid pea kolm protsenti odavamad kui aasta tagasi,” nentis analüütik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.