Kas sinu lemmik-erakond on ka reaalselt riigi rahaasjadega kursis? Vaata siit analüüsi

Kokku andis rahandusministeerium hinnangu 2048-le erakondade programmis sisalduvale lubadusele.Allikas: rahandusministeeriumi analüüs.

Ühelt poolt võib tunduda pentsik kirjutada valimisprogrammi asju, mis juba töös on, teisalt on see ka märk sellest, et erakonnal on hea ülevaade riigis toimuvast. Täna avaldatud rahandusministeeriumi analüüsist selgub, et kolmel erakonnal on valimislubadustes ülekaalus asjad, mis tegelikult on riigis juba töösse võetud.

Kõige suurem osakaal töös olevatest lubadustest on Isamaa programmis, skaala teises otsas on hiljuti asutatud Elurikkuse erakond.

Jaotus on tehtud nende lubaduste põhjal, mis olid piisavalt konkreetsed, et analüütikud saaksid neile jah/ei hinnangu anda – paljude ettepanekute puhul see nii ei olnud.

Nimekirja juhivad kogenud valitsuserakonnad

Võib spekuleerida, et sellele tänu on lubadustes ka vähem täiesti kosmilisi ettepanekuid, mis niikuinii teostatavad ei oleks. Teisalt võib ka küsida, et kui ettepanekud juba töös on, kus siis lemmik-erakonna uued ideed on?

Erakondadeüleselt on kõige suurema kuluga lubadused pensionitõusud, maantee-ehitused, tulumaksumuudatused, õpetajate palgatõus, hoolduskoormuse vähendamine, teadus ja arendustegevuse kulude kasv ja tervishoiukulude kasv.

Kõiki lubadusi analüüsiski Rahandusministeerium.

Hinnatavaid katteallikaid tõi oma programmis kõige rohkem välja Vabaerakond, mis tõi välja seitse katteallikat. Eesti 200, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Rohelised ja Sotsiaaldemokraatlik erakond tõid välja kaks katteallikat ning Elurikkuse erakond, Isamaa ja Reformierakond ühe katteallika. Keskerakond ei toonud välja ühtegi hinnatavat katteallikat.

Kõige suurem osakaal juba töös olevaid lubadusi on Isamaal, järgneb pikaajalise valitsuse juhtimise kogemusega Reformierakond ning praegu valitsusvastutust kandev Sotsiaaldemokraatlik erakond. Nende kolme puhul ületab töös olevate ideede arv uute oma.

Kui palju lubadusi üldse anti?

Kõige rohkem konkreetseid lubadusi, mille kohta ministeeriumi analüütikud seisukoha said võtta, käis välja Sotsiaaldemokraatlik erakond (420). Järgnesid Keskerakond (416) ning Reformierakond (311).

Elurikkuse erakond on “viimasel kohal” nii töös olevate lubaduste suhtelt kui ka hinnatavate ettepanekute koguarvult.

Võttes aga arvesse kõiki lubadusi, sealhulgas neid, mis ei olnud piisavalt täpsed, et nende kulukust hinnata, on esikohal Vabaerakond, Keskerakonna ja sotside ees.

Ministeeriumi analüütikud tõid ka välja, kui suur osa mingi erakonna lubadustest oli hinnatav. Konkreetseimad olid sotsid.Allikas: rahandusministeerium

Rahandusministeerium avalikustas esmaspäeval riigikogu valimistel osalevate erakondade valimisplatvormide mõjuanalüüsi tulemused, mis keskenduvad lubaduste maksumusele.

Rahandusministeeriumi ülevaadet kõigi erakondade programmidest saad vaadata siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.