Rahandusminister: hoiu-laenuühistud peavad muutuma ühistupankadeks või tegevuse lõpetama

Hoiu-laenuühistutel on kaks võimalust, muutu või lõpeta tegevus.Foto: Scanpix

Rahandusminister Annely Akkermanni sõnul tuleb järelevalvet hoiu-laenuühistute järele tõhustada ja selleks peavad kõik HLÜd viieaastase üleminekuperioodi jooksul otsustama, kas jätkata ühistupangana või tegevus lõpetada.

“Täna inimesed ei taju, et ühistu pole sama mis pank ja sealsetele hoiustele ei laiene Tagatisfondi kaitse. Selle tulemusel on meil käimas mitu kohtuasja, kus inimesed võivadki oma rahast ilma jääda,“ selgitas rahandusminister Annely Akkermann muudatuste vajalikkust. 

„Selliste olukordade ärahoidmiseks on edaspidi tarvis järelevalvelt ühistute üle tõhustada, ühistud peavad oma osakapitali suurendama vähemalt miljoni euroni, taotlema panga või ühistupanga tegevusloa ja lähevad sellega Finantsinspektsiooni järelevalve alla,“ lisas rahandusminister. “Kindlasti on ühistuid, kes toetavad muudatusi ja on valmis astuma järgmise sammu, kuna Finantsinspektsiooni järelevalve annab liikmetest hoiustajatele täiendava kindluse,“ märkis Akkermann.

Rahandusministri sõnul on senine praktika näidanud, et ühistu liikmed ei kipu ise piisavalt huvi tundma, millega ühistu juhatus tegeleb ja tihti antakse oma volitused hääletada juba liitudes ühistu juhtidele üle. Ühistud ei anna alati ka asjakohast teavet. „Võime küll kehtestada neile täiendavaid tegevusnõudeid, aga ilma riigipoolse kontrollita ei saaks me kunagi täit kindlust nende täitmise kohta,“ sõnas Akkermann.  

Lähiajal saadetakse seadusemuudatused kooskõlastusringile

Rahandusministeerium esitab lähiajal kooskõlastusringile seadusemuudatused, kus HLÜdele kehtestatakse kahes etapis uued nõuded. Teisipäeval tutvustati plaanitavaid muudatusi sektori esindajatele. 

Esimeses etapis kehtestatakse nõue anda liikmetele infot nii liikme enda kontoseisu kui ühistu finantsseisu kohta. Piiratakse volitamist ja kehtestatakse täiendavad nõuded finantsauditile ning täiendavad sobivus- ja usaldusväärsuse nõuded hoiu-laenuühistute juhtidele. Ühtlasi seatakse keeld hoiuste intressi reklaamimisele, mis jõustub 2023. aasta 1. juulist. 

Teises etapis peavad HLÜd hiljemalt 2027. aasta 31. detsembriks saama Finantsinspektsioonilt panga või ühistupanga loa, vastasel juhul ei saa nad enam peale seda kuupäeva oma tegevusega jätkata. See tähendab, et HLÜdele kohalduvad kõik samad nõuded nagu pankadele, välja arvatud osakapitali nõue, mis võib 5 miljoni euro asemel olla 1 miljon eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.