Uudis

Rahandusminister leiab, et Keskerakonna pakutud energiahindade pakett ei ole õiglane

Rahandusminister leiab, et kui kõik maksavad kõigi arveid, ei ole see õiglane nende suhtes, kes on säästlikumad ja kellel on pakett fikseeritud.Foto: Scanpix

Reformierakonda kuuluv rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus leiab, et koalitsioonpartneri Keskerakonna välja pakutud meetmete pakett energiahindade tõusu leevendamiseks ei oleks õiglane ega mõistlik.

Keskerakonna juhtkond ja riigikogu fraktsioon teatasid teisipäeval uuest toetusmeetmete paketi ettepanekust kõrgete energiahindade kompenseerimiseks nii kodutarbijatele kui ka juriidilistele isikutele.

Lühiajalised meetmed oleksid juriidilistele isikutele elektri võrgutasu kompenseerimine täiel määral, kõikidele gaasitarbijatele poole arvest kompenseerimine ja kodutarbijatele poole elektritarbimise kompenseerimine. Keskerakonna ettepanekute kogumõju kolmeks kuuks on erakonna teatel hinnanguliselt 170 miljonit eurot.

Pikemaajalised meetmed oleksid kodutarbijatele 20 protsendi kompenseerimine päikesepaneelide paigalduskuludest ja tuuleparkide rajamise tempo tõstmine.

“Energiaministri välja hõigatud kõik-maksavad-kõigi-arveid mõttearenduse tulemuseks oleks, et kokkuhoidlikumad tarbijad hakkaksid kinni maksma suuremate tarbijate arveid, fikseeritud hinnaga tarbijad ülejäänud tarbijate börsipakette ja see lihtsalt ei ole ei õiglane ega mõistlik,” kommenteeris Pentus-Rosimannus paketti sotsiaalmeedias. 

Ta lisas, et veel neli päeva tagasi oli samal seisukohal ka koalitsioonipartneri fraktsiooni juht, kes selgitas avalikult, miks kõigile elektriarveid kompenseerida ei saa.

Teemat arutab rahandusministri sõnul valitsus neljapäevasel kabinetiistungil.

Inimeste toimetuleku toetamine on Pentus-Rosimannuse sõnul praegustes oludes siiski igal juhul vajalik. “Selle tarbeks oleme praeguseks otsustanud 245 miljoni euro suuruse paketi, millest oluline osa – otsetoetusena peredele väljamakstav summa – avanes hiljuti taotlemiseks ja jõuab väljamaksmiseni lähinädalatel,” tõi ta välja, toonitades, et tuleb aga üle vaadata, kas ja mida saab selles süsteemis teha kiiremini ja ladusamalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.