Uudis

Rahandusminister tegi ettepaneku vabastada keskmine pension tulumaksust

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus riigikogu ees.Foto: Madis Veltman / Postimees Grupp / Scanpix

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus saatis kooskõlastamisele eelnõu, mille järgi oleks keskmine riiklik vanaduspension alates 2023. aasta 1. jaanuarist tulumaksust vaba.

„Sisuliselt on tegu tulumaksusüsteemi korrastamise esimese etapiga,“ selgitas Pentus-Rosimannus. „Uuesti hakkab kehtima põhimõte, et keskmine vanaduspension püsib Eestis tulumaksuvaba ja tulumaksuvabastus ei vähene pensioni kasvades või näiteks juhul, kui pensioniikka jõudnud inimene on valmis tööl käimist jätkama.“ 

Praegu rakendub pensionäridele üldine maksuvaba tulu piir, mis sissetuleku kasvades hakkab langema. Seetõttu on praegu tulumaksuga maksustatud ka keskmist pensioni saavate pensionäride pension. 2023. aastal oleks üle 500 euro suurust pensioni saavaid pensionäre rohkem kui 200 000.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Eelnõu järgi hakkab alates 2023. aastast riikliku pensioni saajatele kehtima maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses olenemata nende muudest sissetulekutest. 2023. aastal on keskmine vanaduspension eeldatavalt 622eurot kuus. See summa on vanaduspensioni saajale esitatud eelnõu järgi 2023. aastal tulumaksust vaba. Esmalt rakendab seda sotsiaalkindlustusamet pensionile; kui pension on maksuvabast tulust väiksem, saab jääki kasutada ka muude tulude puhul.

Pensioni maksuvaba tulu saavad kasutada need, kellele on määratud vanaduspension, toitjakaotuspension, rahvapension või töövõimetuspension. 

Lisaks vabastatakse eelnõu järgi tulumaksust kohustusliku ja täiendava kogumispensioni väljamaksed, mida tehakse isikule, kellele oli määratud puuduv töövõime vanaduspensioniea saabumisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.