Uudis

Rahanumbrid teada: kui palju said lahkuvad riigikogulased maksumaksjalt hüvitist

RiigikoguFoto: Eesti Meedia/Scanpix

Teisipäeval võttis riigikogu juhatus vastu otsuse maksta riigikogust lahkuvatele saadikutele välja nende hüvitised.

Isamaa fraktsioonist pidid valitsuse vahetuse tõttu lahkuma riigikogust Heiki Hepner ja Siim Valmar Kiisler. Mõlemad neist olid riigikogus üle aasta ja seega said nad hüvitisena riigikogu liikme kuue kuu palga, mis teeb 25 980,90 eurot. Tegemist on bruto summaga, seega sellest arvestab riik veel maksud maha.

EKRE saadikutest lahkuvad riigikogust Kai Rimmel ja Urmas Espenberg. Rimmel saab hüvitisena samuti kuue kuu palga, sest ta oli riigikogus 2019. aastast, aga Urmas Espenbergile määrati väiksem summa, kuna tema on riigikogus ametlikult möödunud aasta novembri kuust.

Espenbergile määras riigikogu juhatus hüvitiseks kahe kuu ja seitsme saadikuna töötatud päeva eest 9431,30 eurot, millest arvatakse samuti maksud maha. Espenbergi jaoks on see teine kord praeguse riigikogu kooseisus olla ja seega saab ta ka teist korda hüvitist. Ta oli 2019. aastast kuni möödunud aasta novembrini Mart Helme asendusliige kuni Helme astus tagasi siseministri kohalt.

Toona sai Espenberg samuti kuue kuu palga suuruse hüvitise, mille lubas ära annetada. Põhjus oli selles, et Espenberg sai umbes nädala pärast Alar Lanemani asendusliikmeks riigikogus, Laneman Mart Helme siseministri kohal välja vahetas.

Riigikogu liikme staatuse seadus ütleb, et riigikogu liikme volituse lõppemisel makstakse poliitikule ühekordset hüvitist, mille suurus sõltub sellest, kui kaua ta rahvasaadiku rollis oli. Hüvitise määramise aluseks on riigikogu lihtliikme bruto kuupalk, mis on praegu 4330,15 eurot.

Kui poliitik esindas riigikogus rahvast üle aasta, maksab riik talle kuue kuu palga ühe korraga välja. Alla aasta selles ametis olnud endisele rahvasaadikule makstakse hüvitist vastavalt tema tööl oldud päevade arvule, aga summa ei tohi ületada kolme kuu palga suurust.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.