Uue koalitsiooni moodustamisel on väga oluline see, mida otsustab erakond Isamaa. Mitu koalitsiooni on võimalikud üksnes nende osalusel.
Matemaatiliselt saaks ilma Isamaata teha kaht võimuliitu. Neist esimene ning esmapilgul ehk kõige loogilisem oleks Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon 59 häälega riigikogus. Mõlemad erakonnad kuuluvad Euroopa suurde liberaalide parteisse.
Teoreetiliselt oleks võimalik ka Reformierakonna ja EKRE valitsus, millel oleks riigikogus 53 kohta. Erakonnad on teineteist pidevalt kritiseerinud ning enne viimaseid valimisi on Reformierakonna liider Kaja Kallas ka EKRE-ga võimuliidu välistanud.
Matemaatiliselt oleks võimalik ka praeguse võimuliidu jätkamine – Keskerakond, Isamaa ja EKRE. See tähendaks ilmselt, et ametisse peaks astuma Ratase asemel uus peaminister.
Võimalik oleks ka juba klassikaks muutunud kolmikliit: Reformierakond ühes Isamaa ja sotsidega. Viimati oli seesugune koalitsioon võimul näiteks 2015–2016. Siis lagunes see sotside ja Isamaa ettevõttel, ent samas on toonane Isamaa liider Margus Tsahkna ning Reformierakond Taavi Rõivas oma erakondadest lahkunud.
Enne EKRE-ga tehtud võimuliitu viimasel koalitsioonil – Keskerakond, Isamaa ja sotsid – ei oleks riigikogus praegu enamust, kokku saadaks 48 saadikut, kui pardale tuleks ka praegu ametlikult fraktsioonitu saadik, ent sotsidega liitunud Raimond Kaljulaid. Ehkki vähemusvalitsus pole muidugi välistatud, on tõenäoline, et erakonnad üritavad saada siiski riigikogus enamust.
Isamaa peasekretär Priit Sibul ütles täna “Terevisioonis”, et Isamaa ei välista praeguse valitsuse tagasiastumise järel mitte ühtegi koalitsiooni, vahendas uudisteagentuur BNS.