Ravimiamet tegi apteegireformi tagasi pööramise plaani maatasa: probleemid pigem süvenevad

Apteek Raplas.Foto: FOTO:SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA/Scanpix

Teisipäeval peaks riigikogus esimesele lugemisele jõudma seaduseelnõu, mis pööraks tuleval kevadel jõustuma pidanud apteegireformi tagasi. Oma arvamuse esitas ka ravimiamet, mis kriitikat ei varja.

“Eelnõu 118 SE on vastuolus muudatustega püstitatud eesmärgi ja sisuga,” alustab ravimiamet enda kirja.

Eelnõu algatasid kolme koalitsioonierakonna – Keskerakonna, Isamaa ja EKRE – riigikogu fraktsioonid. Seletuskirjas seisab, et sellega soovitakse kaotada olemasolevate apteekide omandistruktuuri osas kehtestatud piirangud kui ebaefektiivne meetod apteegiteenuse kvaliteedi ja ravimite kättesaadavuse tagamiseks.

Samas märgivad eelnõu koostajad aga paar lõiku hiljem, et plaani on muuta ravimiseadust viisil, mis võimaldaks apteekidega seonduvat reformi jätkata, vältides olukorda, kus 64% apteekidest suletakse ning tekib probleem ravimite kättesaadavusega ja reaalne ohtpatsientide elule ja tervisele.Samuti on seletuskirja järgi eesmärk maandada riske riigile ja omavalitsustele ning riivata vähem seniste apteegiomanike põhiõiguseid.

Mis on apteegireform ja mis põhjendustega seda tagasi pöörata soovitakse, saab lugeda siit.

Sisemine vastuolu

Ravimiamet rõhutabki oma arvamuses, et kui ühest küljest on eelnõu eesmärk justkui muuta eelnõud nii, et see võimaldaks apteekidega seonduvat reformi jätkata, siis sama eelnõu näeb ette omandipiirangute kaotamise.

Samuti on eelnõus ravimiameti hinnangul kavandatud muudatusi, mis ei ole seotud apteegi tegevusloa omandiga seotud piirangutega, näiteks haruapteekide tegevuse ümberkorraldamine, apteegis osutatava teenuse vähendamine ja proviisorite osakaalu vähendamine.

“Nähtub, et vaatamata eelnõus püstitatud eesmärgile võimaldada apteekidega seonduva reformi jätkamist, soovitakse tegelikult omandisuhete korrastamisele suunatud nõuded tühistada – ehk apteegireformi tühistamist -, haruapteekide kaudu apteegiteenust laiendada –  tekitab ebavõrdset konkurentsi üle Eesti -, apteegis ravimite valmistamist kaotada valdavas osas Eesti apteekides, mis tegutsevad alla 20000 elanikuga asustusüksuses ja apteegis kvalifitseeritud proviisorite vähendamist,” märkis amet.

Ravimiameti hinnangul ei ole kavandatud muudatused esmalt proportsionaalsed eelnõu eesmärgiga ja on oluliselt laiemad, kui seda eelnõu eesmärk võimaldaks. Samuti on eelnõus ameti hinnangul puudulik probleemi kirjeldus, alternatiivsete lahenduste kaalutlused, muudatuste mõjude hinnang ning muudatustega soovitud eesmärk ja sellega kaasnev mõju tulevikus.

Probleemid ei kao, vaid süvenevad

Ravimiamet leiab, et kui seadus peaks vastu võetud saama, siis probleemid, mis praegu apteegiturul valitsevad, ei kao, vaid pigem süvenevad. Põhjendamata on eelnõu punktid, mis on seotud näiteks teatud piirangute ja kohustuste sõltuvusse viimisest seoses senise 4000 elaniku piiri asemel 20 000 elaniku piiriga, märgib amet.

Seletuskirjas ei põhjendata ka kavandatavate muudatuste vajalikkust, puudub igasugune analüüs, miks just sellised muudatused on kavas kehtestada, kritiseerib ravimiamet edasi. Keskendutud on ainult omandipiirangu nõuete kehtetuks tunnistamise põhjendamisele.

“Kavandatavad seadusemuudatused viivad selleni, et kuigi apteegiteenus võib jääda formaalselt väga hästi kättesaadavaks, kannatab selle osutamise sisuline kvaliteet. Seadusemuudatused ei teeni rahvatervise huve, vaid soovitakse kehtestada, kaitsmaks praeguste apteegikettide omanike huve ning kindlustamaks veelgi nende turupositsiooni,” resümeerib ravimiamet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.