Uudis

Repsi ametiauto skandaal käivitas kriminaaluurimise, aga eksminister pole praegu kahtlustatav

Nüüdseks endise haridusministri Mailis Repsiga seoses käivitus kriminaalmenetlus.Foto: Scanpix/Postimees

Politsei alustas nüüdseks endise haridusministri Mailis Repsi ametiauto skandaaliga seoses sügisel väärteomenetlust. Nüüd on selle asemel käima lükatud kriminaaluurimine.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Ats Kübarsepa sõnul kogusid uurijad möödunud aasta novembris alustatud väärteomenetluse käigus tõendeid ministeeriumi vara võimaliku väärkasutamise kohta.

“Uurimise käigus ilmnesid viited võimalikule kuriteole ning seetõttu kontrollime asjaolusid edasi kriminaalmenetluses. Uurimine on suures osas seotud teabega, millele on juba varasemalt meediakanalites viidatud,” ütles Kübarsepp.

Novembris avaldas Õhtuleht, et Mailis Reps on korduvalt kasutanud ametiautot ühes sohvriga enda laste sõidutamiseks ning isiklikes huvides. Skandaali tõttu astus Reps tagasi ning naases riigikokku. Õhtulehe ajakirjanikud pälvisid loo eest Bonnieri preemia.

Uuritakse omastamist

Riigiprokurör Denis Tšasovskihhi sõnul kontrolliti jaanuari lõpus alustatud kriminaalmenetlusega viiteid ministeeriumi vara võimalikule omastamisele. “Varem alustatud menetlus jätkub tõendite kogumisega, et kontrollida võimalikku kuriteokahtlust,” lisas prokurör.

Samas pole praegu Repsile esitatud ei kahtlustust ega süüdistust.

Omastamise eest saab üldjuhul karistada rahatrahvi või kuni üheaastase vangistusega. Kui omastamise paneb toime aga ametiisik, on karistus kuni viis aastat vangistust.

Alguses otsustas prokuratuur mitte alustada Repsi suhtes kriminaalmenetlust, kuna leidis, et kuriteo tunnused puuduvad. Nüüd on ümber mõeldud.

Kui Reps oleks süüdi mõistetud väärteo korras avaliku vahendi korruptiivse kasutamise eest, näinuks seadus näeb ette, et kui süü peaks tuvastatama, saab sellise teo eest karistust määrata maksimaalselt 300 trahviühikut ehk 1200 eurot.

Reps pole infot saanud

Repsi enda sõnul pole prokuratuur talle kriminaalmenetluse kohta infot andnud. Jaanuari lõpus teatati vaid e-kirjaga, et algatatud väärteomenetlus ministeeriumi vara kasutamise tõttu on kvalifitseeritud ümber kriminaalmenetluseks.

“Mõistan avalikkuse ootust selgitusteks, kuid paraku ei ole mul võimalik tänaste teadmiste valguses menetluse üksikasju lähemalt kommenteerida,” rääkis ta.

Repsi sõnul ei ole talle antud edasi infot või selgitust ühegi episoodi ega ka menetluse kohta lähemalt, mis on tinginud prokuratuuri sellise otsuse. “Täna tean vaid menetluse algatamisest ning seda, et mulle ei ole esitatud kahtlustust ega süüdistust.”

Praegune riigikogu keskfraktsiooni esimees lisas, et ka tema huvi on teada saada võimalikult kiiresti menetluse täpsemad põhjused ning anda omapoolsed selgitused nii uurijatele kui ka avalikkusele. “Teen selleks uurijate ja prokuratuuriga igakülgselt koostööd,” ütles Reps.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.