Uudis

Riigikogu läheb laenuintresside maksusoodustuse kallale

Eluasemelaenu intressidelt saab praegu tagasi kuni 60 eurot tulumaksu.Foto: Shutterstock

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas saata esimesele lugemisele tulumaksuseaduse muutmise eelnõu, millega kaotatakse eluasemelaenu intresside maksuvabastus.

Rahanduskomisjoni esimees Erki Savisaar ütles pressiteates, et tulenevalt eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamisest pole intresse enam võimalik maksustatavast tulust maha arvata 2023. aastast esitatavates deklaratsioonides 2022. aasta kohta.

“Eelnõuga ei muudeta üldist maksustatavast tulust mahaarvamise piirmäära ja selleks jääb 1200 eurot. Maksumaksjal on võimalus varasema eluasemelaenu intressi mahaarvamise ulatuses maha arvata näiteks koolituskulusid ja tehtud annetusi, kui need mahaarvamised jäid seni piirmäära tõttu kasutamata,” ütles Savisaar.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Ta lisas, et noorte perede eluaseme ostmise soodustamiseks on Kredexil valminud meede, millega on võimalik tõhusamalt ja sihitumalt suunata toetus just nendeni, kes seda abi vajavad. Tema sõnul arvestatakse sealjuures ka piirkondlike iseärasustega.

Kuna eluasemelaenu intressi mahaarvamine on piiratud 300 euroga, on muudatuse maksimaalne mõju maksumaksjale 60 eurot aastas. 

Rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka sõnul viljeleb valitsus koduomanike vaenulikku maksupoliitikat. “Eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamine mõjutab ligi 130 000 inimest,” märkis Kokk.

Valitsuse 31. mail algatatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõuga taotletakse eluasemelaenu intresside mahaarvamise õiguse kaotamist, kuna see ei täida rahanduskomisjoni teatel enam oma eesmärki vähendada kõrgete laenuintresside mõju kodulaenude lihtsamaks saamiseks ja maksuvabastusest saavad kasu eelkõige suuremate tuludega leibkonnad. 

Muudatust on soovitanud Eestile ka Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.