Uudis

Riigikohus hakkas arutama suurt pensionireformi, otsus tuleb sügisel

Valikut uisapäisa teha ei maksa.Foto: Shutterstock

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium kogunes sel nädalal arutama presidendi taotlust tunnistada teise samba vabatahtlikuks muutev reform põhiseadusega vastuolus olevaks. Riigikohus loodab teha otsuse sügisel.

Taotlust arutavasse kohtu koosseisu kuulub viis põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi liiget – Riigikohtu esimees Villu Kõve ning riigikohtunikud Ants Kull, Heiki Loot, Velmar Brett ja Ivo Pilving.

Põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium võib anda kohtuasja arutamiseks Riigikohtu üldkogule, kui kolleegium peab seda vajalikuks. Riigikohtu üldkogu koosneb kõigist 19 riigikohtunikust.

Samuti on kolleegiumi otsustada, kas Riigikohus lahendab kohtuasja kirjalikus või suulises menetluses. Suuline menetlus on soositud siis, kui on tarvidus saada võimalikult lai pilt kohtulahendi võimalikest tagajärgedest ning kui asjal on oluline ühiskondlik kõlapind.

Riigikohtu esimehe Villu Kõve sõnul sõltub presidendi taotluse lahendamise aeg paljudest asjaoludest, sealhulgas sellest, kas kolleegium otsustab anda asja arutada Riigikohtu üldkogule ning kas asja arutatakse suulises või kirjalikus menetluses.

“Eriolukorras oleks suuliste istungite planeerimine ja veel enam – korraldamine – keerukam, ent Riigikohus on arvestanud võimalusega, et asja arutatakse suuliselt. Me arutame Vabariigi Presidendi taotlust väga põhjalikult ning see paratamatult võtab aega,“ märkis Kõve.

Kolmapäeval küsis riigikohus presidendi taotluse kohta arvamused menetlusosalistelt ehk Riigikogult, õiguskantslerilt, justiitsministrilt, Vabariigi Valitsuselt, Riigikontrollilt ning Eesti Pangalt. Arvamuste esitamise esialgne tähtaeg on 25. aprill.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.