Uudis

Riigikohus tühistas ebaõiglase seadusepügala, mis kohtleb lapsi kasvatavaid peresid ebavõrdselt

Võib juhtuda, et kohtulahendist ei piisa ning lapsega ikkagi suhelda ei saa. Foto on illustratiivne.Foto: Scanpix

Riigikohus tunnistas värskes otsuses põhiseadusvastaseks ja kehtetuks sotsiaalmaksuseaduse osa, mis välistab sotsiaalmaksu maksmise alla 8-aastast last kasvatavale inimesele, keda peab üleval tema registreeritud elukaaslane. Kohus rõhutas, et sarnases olukorras olevaid peresid tuleb kohelda võrdselt.

Riigikohtu ette jõudnud vaidluses esitas kaebaja sotsiaalkindlustusametile taotluse, et riik maksaks tema eest sotsiaalmaksu seaduses sätestatud erijuhtumi alusel, kuna ta kasvatab alla 8-aastast last ning tema registreeritud elukaaslane on töötasu saav ravikindlustatud isik. Sotsiaalkindlustusamet jättis kaebaja taotluse rahuldamata, tuginedes sotsiaalmaksuseadusele.

Seadus sätestab, et kui alla 8-aastast last kasvatav inimene ei käi tööl, maksab tema eest sotsiaalmaksu riik tingimusel, et tema abikaasa töötab ja maksab seega sotsiaalmaksu.

Abikaasat ja elukaaslast koheldi erinevalt

Seaduse puhul on lähtutud eeldusest, et sellises olukorras peab töötav abikaasa mittetöötavat abikaasat üleval, kuna abikaasadel on perekonnaseadusest tulenev vastastikune ülalpidamiskohustus.

Sotsiaalmaksuseadus välistas riigi poolt sotsiaalmaksu maksmise aga juhul, kui alla 8-aastast last kasvatavat inimest peab üleval tema tööl käiv registreeritud elukaaslane – seda hoolimata sellest, et ka kooseluseadusest tuleneb registreeritud elukaaslaste vastastikune ülalpidamiskohustus.

Riigikohus leidis, et kuigi abielu ja registreeritud kooselu on reguleeritud erinevates seadustes, on neil institutsioonidel enam ühist kui erinevat. Sealhulgas on nii abikaasad kui ka registreeritud elukaaslased võtnud endale kohustuse pidada üleval mittetöötavat abikaasat või elukaaslast.

Seetõttu on alla 8-aastast last kasvatavad pered sarnases olukorras olenemata sellest, kas lapsega on kodus abielus või registreeritud kooselus olev inimene. Nii ei ole ka õigustatud abielus ja registreeritud kooselus lapsi kasvatavate perede ebavõrdne kohtlemine.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.