Uudis

Riigimaksete peatamine teise sambasse tegi pensioni-IT ajutiselt katki

Eesti osaleb juba mitmes lepingus koroonavaktsiini ostuks.Foto: Shutterstock

Alates juulist peatab riik enam kui aastaks enamiku Eesti inimeste lisamaksed nende pensionisambasse. Tarkvaraarenduses tekkis aga viga, mis halvas pensionisüsteemi töö.

Asjast andis esimesena teada Pensionikeskus ehk eraettevõte, mis pensionikontosid peab. Tehnilistel põhjustel võivad juulis sissemaksed teise sambasse hilineda, seisis teates. Probleemid olid seejuures maksuametil, mitte neil.

Ehkki riik praegu teise sambasse su sotsiaalmaksu arvelt juurde ei maksa, peaks ikkagi kontole liikuma 2 protsenti sinu palgast. Ka need maksed saab peatada, tõsi küll, alles aasta lõpus.

“Kiireloomulisel riigipoolse maksete peatamise muudatuse arendamisel tekkis viga, mille lahendamine võttis oodatust rohkem aega,” selgitas tõrget maksu- ja tolliameti kommunikatsioonijuht Gea Otsa.

Tema sõnul on tänaseks probleem lahendatud ning infovahetus Pensionikeskusega töötab. Kui paljusid inimesi sissemaksete hilinemine puudutab, saab hinnata pärast juulit, kui saab täis kogumispensioni ülekandmiseks ettenähtud 15 tööpäeva.

Mis teise sambaga praegu toimub?

Tavaliselt panustab riik teise sambasse ehk kohustuslikku pensionifondi 4 protsenti sinu pealt tasutavast sotsiaalmaksust. Koroonakriisi tõttu otsustas valitsus 1. juulist kuni 2021. aasta 31. augustini need maksed peatada.

Siin on kaks erandit – esiteks jätkub aastatel 1942–1960 sündinud inimeseteil teise samba sissemaksete tegemine tavapärases korras. Teiseks ei puuduta see niinimetatud vanemapensioni makseid. Kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni tehakse vanema eest täiendavaid makseid teise sambasse täpselt samamoodi nagu seni.

Oktoobris saavad kõik sambaga liitunud otsustada, kas loobuda ajutiselt ka ise teise sambasse maksmisest – nimelt läheb automaatselt pensionisse 2 protsenti sinu palgast. Tavaolukorras selle üle inimesed ise otsustada ei saa, seepärast nimetataksegi teist sammast kohustuslikuks pensioniks.

Kui sa ei taha ajutiselt teise sambasse 2 protsenti oma palgast maksta, tuleb oktoobris esitada vastav avaldus internetipangas, pangakontoris või Pensionikeskuse kodulehel. Sellisel juhul peatub maksmine 2020. aasta detsembrist kuni 2021. aasta 31. augustini.

Kui maksmist jätkad, annab riik hiljem raha tagasi

Inimestele, kes jätkavad oma 2-protsendiseid makseid ajal, mil sotsiaalmaksu arvelt teise sambasse ei maksta, kompenseeritakse see hiljem osaliselt. Need, kes ise ei maksa, hüvitist ei saa.

Sisuliselt makstakse tagasi kaks korda nii palju, kui sa ise oma palgast sisse maksid ning lisaks, kui maksete peatamise ajal on pensionifondide keskmine tootlus positiivne, saad sa selle pealt lisa.

Täpsemalt arvutatakse tegemata jäänud sotsiaalmaksu 4-protsendiliste maksete kompenseerimiseks kokku, kui palju sa selle aasta juulist kuni 2021. aasta 31. augustini teise sambasse oma 2 protsendi eest makseid tegid ja korrutatakse see summa kahega.

Kui teise samba pensionifondide keskmine tootlus on 2020. aasta 1. juulist kuni 2022. aasta 31. detsembrini positiivne, suureneb kompenseeritav summa veel ka selle keskmise tootluse võrra. See summa kantakse sinu teise sambasse. Kui tootlus on negatiivne ehk fond kukub, siis midagi vähemaks ei lähe.

Kompenseerimine toimub aastate 2023 ja 2024 jooksul, mil riik teeb täiendavad sissemaksed sinu teise sambasse. Kompensatsiooni saamiseks inimene midagi täiendavalt tegema ei pea.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.