Uudis

Riik annab aru: miks kohe praegu enda pensionimakseid kinni keerata ei saa?

Kalkulaatorist saab järgi vaadata, kui palju tulevikus pensioni saad.Foto: Shutterstock

Tänasest lõpetab riik ajutiselt sinu teise pensionisambesse sotsiaalmaksu arvelt juurde maksmise. Kui tahad aga, et ka sinu palgast pensionisse enam juurde ei makstaks, tuleb sellega oodata oktoobrini.

Tavaliselt panustab riik teise sambasse ehk kohustuslikku pensionifondi 4 protsenti sinu pealt tasutavast sotsiaalmaksust. Koroonakriisi tõttu on valitsus otsustanud 1. juulist kuni 2021. aasta 31. augustini need maksed peatada.

Oktoobris saavad kõik sambaga liitunud otsustada, kas loobuda ajutiselt ka ise teise sambasse maksmisest – nimelt läheb automaatselt pensionisse 2 protsenti sinu palgast. Kui sa seda ajutiselt teha ei taha, peatub maksmine 2020. aasta detsembrist kuni 2021. aasta 31. augustini.

Tehniliselt keerukas

Tekib õigustatud küsimus – kui riik lõpetab sotsiaalmaksu arvelt juurde maksmise juba juulis, siis miks tuleb enda palgast mineva raha peatamisega oodata oktoobrini?

“Muudatuse rakendamine on tehniliselt keeruline, hõlmab mitmeid osalisi ja sellega poleks enne oktoobrit valmis jõudnud,” ütles vastuseks rahandusministeeriumi pressiesindaja Siiri Suutre.

Lisaks avalduste vastuvõtmise võimekusele pensioniregistris ja pankades toob palgast mineva 2 protsendi vabatahtlik sulgemine tema sõnul kaasa ka muutused kõigile tööandjatele – raamatupidajatel tuleb eristada töötajaid selle alusel ja makseid õigesti kinni pidada.

Kõike, mida sul on pensionimaksete ajutisest peatamisest teada vaja, saad lugeda siit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.