Uudis

Riik annab aru: miks venib raskustes muusikutele koroonaabi maksmine kuu aega pikemaks?

Muusikavaldkond saab riigilt eriabiFoto: Shutterstock

Oktoobri alguseni said muusikud taotleda kultuuriministeeriumilt erakorralist koroonaabi. Taotluste menetlemiseks oli aega 30 tööpäeva, ent enda üllatuseks said mitmed muusikud teada, et asjaga läheb kuu aega oodatust kauem.

Üks valdkonnaga seotud inimene rääkis Geeniusele, et muusikutele mõeldud toetuse taotluste tähtaeg oli 2. oktoobril, menetlemiseks on aega 30 tööpäeva. Talle üllatuseks teatati aga novembri keskel, et otsus tuleb alles 10. detsembril. Samas on arveid vaja ikkagi maksta ja püsikulusid katta.

Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Madli-Liis Parts ütles Geeniusele, et menetlemise tähtaeg oleks olnud 13. novembril, juhul kui ühtegi taotlust ei oleks vaja olnud täpsustada.

“Siiski vajas enamus taotlusi täpsustusi, mõned ka korduvalt, ja nii on pikenenud ka taotluste menetlemise tähtaeg,” rääkis ta.Hinnata saab vaid korrektse dokumentatsiooniga taotlusi – täpsustuste tegemise ajaks menetlemine peatub.

Kui taotlusi laekub rohkem, kui eelarves ette nähtud, vähendatakse taotlejal maksimaalset vajandust vastavate protsentide võrra. See aga tähendab, et kõiki taotlusi tuleb vaadata koos.

Palju oli uusi taotlejaid, kes varem pole riigilt abi küsinud

Muusikutele suunas kultuuriministeerium kokku kaks abipaketti. Üks, 200 000 euro suurune variant oli suunatud muusikaorganisatsioonidele, mis on juba varem ministeeriumilt toetust saanud. Sinna laekus 15 taotlust.

Märksa suurem toetusmeede on aga suunatud kontserdikorraldajatele, kollektiividele ja esitajatele, kes pole varem abi saanud. Selleks oli ette nähtud 1,2 miljonit eurot. Taotlusi laekus aga hiiglaslikus koguses: tervelt 72, kokku paluti abi 3,6 miljoni euro jagu.

See ei tähenda tingimata, et kõik saavad vaid kolmandiku küsitud summast. See, kellele ja mis mahus toetust anda saab – ehk ametnike keelepruugis, mis on abikõlblik summa – alles selgub.

Kuna kasutatakse proportsionaalset toetuse määramise mudelit, siis on siiski võimalik, et toetuse summasid vähendatakse, kuid see selgub siis, kui kõik taotlused on hinnatud.

Parts nentis, et uurel osal taotlustest olid puudused. See on aga ka loomulik, kui taotlejal puudub varasem taotluste koostamise kogemus. “Hinnata saame siiski vaid taotlusi, kus on kõik vajalik ja üheselt mõistetav info olemas,” ütles ta.

Kui taotleja taotlus vastab kõigile taotlusvooru määruses kehtestatud tingimustele, siis tuleb toetuse saamiseks oodata menetluse lõppu. “Teeme tööd nii kiiresti kui võimalik, meile on tähtis, et ükski taotlus ei jääks rahuldamata ebapiisava info tõttu,” lubas kultuuriministeeriumi nõunik.

Selleks, et saada kokku täielik pilt, mis tagaks selle, et kõik abivajajad ka õigel määral toetust saavad, tuleb küsida täpsustavaid küsimusi ning seetõttu pikeneb ka menetlus. “Oleme kõiki taotlejaid ka teavitanud menetlusprotsessi pikenemisest ning suhtleme paljudega taotluste teemal ka igapäevaselt,” rääkis Parts.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.