Uudis

Riik hakkab peatatud pensionimakseid hüvitama ülejärgmisel aastal

Riik maksab hüvitist vaid neile, kes ise pensionikogumist jätkasid.Foto: Shutterstock

Riik peatas 2020. aasta 1. juulist pensioni teise sambasse sotsiaalmaksu arvelt tehtavad sissemaksed 2021. aasta 31. augustini ja hakkab seda pensionikogujatele hüvitama 2023. aastal. 

Riik kompenseerib maksete peatamise ainult neile, kes jätkasid oma palgast kaheprotsendiliste maksete tegemist teise sambasse ajal, mil sotsiaalmaksu arvelt nelja protsenti teise sambasse ei maksta.

Riigi teise sambasse tegemata jäänud maksete hüvitamiseks arvutatakse kokku, kui palju inimene 2020. aaasta 1. juulist 2021. aasta 31. augustini teise sambasse makseid tegi ja korrutatakse saadud summa kahega. Kui teise samba pensionifondide keskmine tootlus on 2020. aasta 1. juulist 2022. aasta 31. detsembrini positiivne, suureneb kompenseeritav summa ka selle keskmise tootluse võrra.

Riik teeb täiendavad sissemaksed teise sambasse 2023. ja 2024. aasta jooksul. Hüvitise saamist ei mõjuta see, kui inimene otsustab teise samba vabatahtlikuks muutumisega kogutud raha välja võtta. 

Samuti ei sõltu kompenseerimine sellest, kas inimene aastatel 2023 ja 2024 tööl käib ja tavapärases korras teise sambasse sissemakseid teeb. Kui ta näiteks 2023. aastal ei tööta, kuid tegi 2020. aasta 1. juulist 2021. aasta 31. augustini oma palgast fondi sissemakseid, siis saab ta vastavalt sissemaksetele ka kompensatsiooni. Hüvitise saamiseks ei pea esitama avaldust, see makstakse välja automaatselt.  

Teise sambasse sissemaksete peatamine ei puudutanud aastatel 1942–1960 sündinud isikuid. Lisaks ei puuduta muudatused vanemapensioni täiendavaid sissemakseid, nende tegemine jätkub samuti tavapärases korras.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.