Uudis

Riik hakkab varasemast oluliselt kiiremini elatisabi välja maksma

Illustratiivne pilt.Foto: Shutterstock

Valitsus kiitis neljapäeval heaks seadusemuudatused, mis kiirendavad elatisabi väljamaksmist.

Praegu makstakse täitemenetlusaegset elatisabi, kui elatise sissenõudmiseks täitetoimiku avamisest on möödunud neli kuud ja pärast seda ei ole võlgnik oma kohustust täitnud.

Nüüd lühendatakse elatisabi sissenõudmise ooteaega neljalt kuult ühele kuule. Praegu kulub täitemenetlusaegse elatisabi kättesaamiseks kuni pool aastat. Elatisabi on mõeldud kõige haavatavamale sihtrühmale ehk nendele lastele, kelle eraldielav vanem ei maksa välja mõistetud elatist.

Lisaks pikendatakse laste järjestikuste sündide korral eelnevaga vähemalt samas suuruses vanemahüvitise määramise tähtaega kahelt aastalt ja kuuelt kuult kolme aastani.

Praegu on vanemahüvitise taotlejal, kelle järgmise lapse sünni vahe eelmise lapse sünniga on lühem kui kaks aastat ja kuus kuud ning kes enne järgmise lapse sündi ei ole töötanud või tema töötamisel on vanemahüvitise määramise aluseks tulu väiksem eelmisel korral määratud hüvitisest, arvutatakse uue hüvitise suurus varasemast tulust lähtudes.

Eelnõuga pikendatakse järjestikuste sündide perioodi, mille puhul arvutatakse uus vanemahüvitis varasemast tulust lähtuvalt, kolme aastani. Perioodi määramisel on arvestatud, et kõigil lapsevanematel on õigus kolmeaastasele lapsehoolduspuhkusele, et lastele ja perele pühenduda, ilma et vanem peaks vahepeal töötama.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.