Uudis

Riik hakkas tänasest ise perehüvitisi pakkuma, millal juhtub sama teiste riigitoetustega?

EurodScanpix

Täna jõudis kõigi jaoks kasutamiseks sotsiaalkindlustusameti uus iseteeninduskeskkond, mille suuremaks muudatuseks on see, et erinevaid riigitoetuseid ei pea enam eraldi taotlema, vaid riik hakkab neid sulle automaatselt olemasolevate andmete järgi pakkuma: vaja on vaid inimese enda kinnitust.

Esimensed toetused, mis säärase süsteemi järgi toimima hakkavad, on perehüvitised. Tänasest kehtib Eestis süsteem, et kui perre sünnib laps, siis pärast nimepanekut tuleb riigilt kiri, mis küsib perehüvitise saamise nõusolekut. Rohkem midagi ise tegema ei pea.

Kuid mis saab teistest toetustest ja hüvitistest, mida praegu veel eraldi taotlema peab? Sotsiaalkindlustusameti e-büroo juhi Kersti Vaikmaa sõnul läheneb amet teiste hüvitiste ja teenuste arendustel tegelikult sama loogikaga. “Arendame teenuselt selliselt, et need oleks võimalikult mugavad, taotlusvabad ja automaatsed,” rääkis ta.

Vaikmaa sõnul jõuavad teised toetused samm-sammult uude iseteenindusse: järgmiseks on plaanis taotlusevabaks teha lisapuhkepäevad isale ja abivahendite teenuses. “Esimese asjana abivahendite teenuses plaanime viia hetkel veel paberil oleva isikliku abivahendi kaardi digitaalseks, see on kindlasti oluline muudatus, mis teeb abivahendite süsteemi inimese jaoks mugavamaks ja riigi jaoks läbipaistvamaks,” mainis ta.

Mõlemad arendused peaks kasutusvalmis saama järgmise aasta keskpaigaks. “Sealt edasi on plaan iseteeninduskeskkonda viia ka meie pensionid,” lisas Vaikmaa.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.