Uudis

Riik kaalub hüvitist maasikakasvatajatele. Kaja Kallas: valitsus üritab maksumaksja raha eest suud kinni toppida

Riik analüüsib maasikakasvatajate kahjusidFoto: Shutterstock

Maaeluminister Arvo Aller andis teada, et praegu on välja töötamisel maasikakasvatajate hävinenud kauba hindamise metoodika. Opositsiooniliider Kaja Kallas ütles aga täna Postimehe otsestuudios, et maasikakasvatajate jaoks on aeg juba natuke hilja.

Maaeluminister andis teada, et on tõsiselt suhtunud maasikakasvatajate muresse – neist mitteolenevatel põhjustel on osa saagist hävinud või jäänud koristamata ja nads on kannatanud selle tulemusena olulist kahju.

“Hävinud või riknenud maasikate puhul on oluline kahju ja selle tekkimise põhjuste hindamine tunnustatud asjatundjate poolt,” ütles Aller Geeniusele. Ta lisas, et võimalikud kahjud tuleb hinnata ja kokku arvata kogu saagiperioodi lõikes.

Millal kahjude hindamise metoodika osas lõpliku otsuseni jõutakse, ei oska maaeluministeerium veel öelda, aga teemaga tegeletakse ja kui selgus saabub, siis lubas pressiesindaja sellest kindlasti ka avalikkusele teada anda.

Kas see tähendab kindlasti ka maasikakasvatajatele toetuse maksmist, Aller ega ka ministeeriumi pressiosakond ei avaldanud.

Maasikakasvatajate liidu juhatuse liige Elke Lillemets ütles eile Delfi Ärilehele, et nendega on ühendust võtnud valitsuse nõunik, kes küsis, kas on võimalik teie sektorile tekitatud kahju kuidagi kompenseerida.

Kaja Kallaselt karm kriitika

Tänases Postimehe otsestuudios üles astunud Reformierakonna juht Kaja Kallas võttis sel teemal aga päris karmilt sõna.

“Maksumaksja rahaga üritatakse (maasikakasvatajate – toim) suid nii-öelda kinni toppida,” vahendas uudisteagentuur BNS Kallase öeldut.

“Maasikakasvatajate jaoks on natuke liiga hilja. 50-60 tuhat tonni maasikaid ühe ettevõtte kohta on juba raisku läinud. Kujutage endale ette ettevõtjat, kes on loonud elutöö ja peab nüüd nägema, kuidas saak hävib. See on väga valus ja veel valusam on see, et valitsus rahandusministri suu läbi veel neid ettevõtjaid mõnitab ja ülbitseb,” märkis ta.

Kallas rõhutas, et see on valitsuse enda tekitatud probleem. “Nad ei lubanud täiendava tööjõu kasutamist, mida need ettevõtted vajasid. Mis varasemalt oli lubatud, nad keelasid ära ja tekkis see kahju. Ja nüüd meie kõik peame selle siis kinni maksma! See kindlasti ei ole õige,” ütles Reformierakonna juht.

Politsei kontrollis maasikakorjajaid, aga rikkumisi polnud

Rahandusminister Martin Helme viitas mai lõpus toimunud pressikonverentsil, et maksuamet võiks maasikakasvatajad toimuva tähelepanu alla võtta. “Mina vaatan majandusaasta aruandeid ja näen, et tööjõumakse tuleb sealt mõnesaja või mõne tuhande euro eest aastas,” rääkis ta.

Helme arvates tähendab see üht kahest – kas jutud tööjõuvajadusest, mida ei vasta tõele, või on tööjõudu kasutatud niimoodi, et Eesti riigile makse pole makstud. Ta lubas, et palub maksu- ja tolliametil asja uurida.

Täna andis Lõuna prefektuur teada, et eile kontrollisid politseinikud ühes maksu- ja tolliameti inimestega Lõuna-Eesti erinevate ettevõtete maasikapõldusid.

Eesmärk oli veendudaärvatud välismaalased viibivad ja töötavad riigis seaduslikult. Ühtegi rikkumist ei tuvastatud. Kas uuriti spetsiifiliselt ka Helme kriitika toonud aspekte, pole teada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.