Solaariumi keelamise põhjendusena toob ministeerium esile, et alates 2000ndate algusest on Eestis melanoomi haigestunud inimeste hulk hüppeliselt kasvanud – näiteks 2000. aastal oli 118 haigusjuhtu, 2016. aastal aga juba 215. Seejuures on melanoom 15-29aastaste seas sageduselt teine vähkkasvaja.
Ministeeriumi kinnitusel näitavad teadusuuringud, et solaariumi külastajatel on 74% suurem tõenäosus haigestuda melanoomi kui neil, kes seesugust päevitust taga ei aja. Selle sammuga tahabki riik vähendada nahavähi teket.
Teistest Euroopa riikidest on solaariumi kasutamine alla 18aastastele keelatud reas riikides, sealhulgas Soomes, Suurbritannias, Saksamaal ja Leedus.
Ministeerium: tätoveerimisega on seotud terviseohud
Ka tätoveeringute alaealistele tegemise keelu põhjenduseks märgib ministeerium, et tätoveerimine on üha populaarsem – näiteks üle kogu ELi oli 2003. aastal tätoveeritud 5% inimesi, 2016. aastal aga juba 12% ehk 60 miljonit inimest. Eriti populaarne on tätoveerimine noorte ehk kuni 34aastaste seas, kus ELis kuni 30%-l on tätoveering.
“Kuigi tätoveerimine muutub järjest populaarsemaks, on sellega seotud ka mitmed terviseohud, mis tulenevad nii teostatavast protseduurist kui ka kasutatavatest värvainetest. Tätoveerimise puhul viiakse värvained naha dermise kihti, mis jäävad sinna kogu eluks,” märgib sotsiaalministeerium eelnõu seletuskirjas.
Tätoveerimisvärvidega seotud probleemid tulenevad ministeeriumi selgituse jkärgi põhiliselt sellest, et tätoveerimisvärvides kasutatavad pigmendid pole toodetud vastavaks otstarbeks. Seetõttu pole värvid läbinud vastavat riskihindamist ning nende süstimise ja kestvusega inimkehas pole arvestatud.