Uudis

Riik loob suure registri Eesti pangakontodest

Pilt on illustratiivneFoto: Pixabay

Valitsus andis täna oma toe uuele seaduseelnõule, mis tugevdab võimalusi rahapesuga võitlemiseks. Muuhulgas luuakse pangakontode register, millele saab ligipääsu teiste seas politsei juures tegutsev rahapesu andmebüroo.

Pangakontode register on e-aresti süsteemi täiendus ning sellega peavad liidestuma kõik Eestis tegutsevad pangad ja finantseerimisasutused, kes on oma klientidele avanud IBAN-numbriga maksekontosid, öeldi rahandusministeeriumist.

Praegune e-arest on riigi ja pankade vaheline infokanal, mille eesmärk on tagada võlgniku konto arestimise ja arestide haldamisega seotu edastamine pankadele ning võimaldada päringute tegemist panga valduses olevate andmete kohta.

Register sisaldab kontonumbreid ja kasutajate andmeid

Uue pangakontode registri kaudu tehakse pädevatele asutustele – eelkõige rahapesu andmebürool – tsentraalselt, vahetult ja filtreerimata kujul kättesaadavaks kõigi nimetatud kontode IBAN-number ja avamise ning sulgemise kuupäevad.

Kättesaadavaks muutuvad ka konto omaniku ja tema tegeliku kasusaaja ning konto volitatud kasutajate andmed (nimi, isikukood või sünniaeg, elukoht).

“Andmeid säilitatakse viis aastat ning register peaks tööle hakkama 10. septembrist 2020,” ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja Siiri Suutre.

Tähtsatele poliitikutele tulevad karmimad rahapesureeglid

Sellega aga uue eelnõuga tehtavad muudatused ei piirduks. See loob ka aluse Eestis riikliku taustaga isikute loetelu kehtestamiseks, kellele hakkavad kehtima rahapesu tõkestamisel kõrgendatud nõuded.

Nende hulka kuuluvad näiteks ministrid, riigikogu liikmed, erinevate põhiseaduslike institutsioonide ja riigiasutuste juhid ning erakondade juhatuse liikmed.

Eelnõu suurendab samuti vilepuhujate kaitset ning laiendab isikute ringi, kes peavad oma tegevuses arvestama rahapesu tõkestamise nõuetega.

Nüüd, kui valitsuse heakskiit on saadud, liigub rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muutmise eelnõu arutamiseks edasi riigikokku.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.