Riik tahab paika panna, mis on perepilet. Edaspidi saaksid seda kasutada lasterikkad pered

Siseministeeriumi plaani järgi saaksid tulevikus perepiletit kasutada lasterikkad pered.Foto: Shutterstock

Siseministeerium tahab rahvastikuminister Riina Solmani juhtimisel seaduses paika panna perepileti mõiste – õigus seda kasutada oleks lasterikastel peredel. Kohustuslikuks perepileti pakkumine siiski ei muutuks.

Esialgu on asi ideekavandi tasemel, selle aasta lõpus peaks valmis saama õigusliku regulatsiooni esimene väljatöötamiskavatsus. Asja mõte on lühidalt selles, et perepilet ei piiraks laste arvu, nii et lasterikkad pered saaksid piletile kergemini ligi.

Valitsuse tegevusprogrammi järgi on Eesti riigi siht kujundada peresõbralik Eesti, mille suurem eesmärk on, et võimalikult paljudes peredes kasvaks rohkem kui kaks last.

Täna on avaliku ja erasektori teenusepakkujad kujundanud ühiskonnas hoiaku, kus reklaamivad perepiletit, kuid perepiletiga saab teenust kasutada üksnes piiratud arv pereliikmeid, sealhulgas lapsi, kirjeldab siseministeerium probleemi.

Rahvastikuminister Solman tahab aga, jõuda ka selleni, et perepilet hõlmaks pere kõiki lapsi, sõltumata nende arvust. Tema hinnangul kannaks olulist lasterikkust väärtustavat sõnumit ning julgustaks peresid perelisa saama.

Ligi saaksid kolme ja enama lapsega pered

Ideekavandi järgi tagaks perepilet sissepääsu lasterikka pere lastele ja kuni kahele saatjale. Lasterikka pere alla lähevad kõik pered, kes saavad lasterikka pere toetust – ehk pered, kus kasvab kolm või enam last.

Lasterikkal perel oleks õigus perepiletist tulenevatele soodustustele täpselt seni, kuni seda toetust vanemale makstakse. Toetust on õigus saada kuni lapse 16-aastaseks saamiseni ja lapse õppimise korral kuni tema 19-aastaseks saamiseni.

Regulatsiooni lõpptulemus peaks olema see, et riik kehtestab nõuded perepiletile kui piletitüübile. Samas ei muutuks perepileti pakkumine kohustuslikuks.

Vaja on IT-lahendust

Lisaks seadusele vajab siseministeeriumi hinnangul lahendamist aga teinegi probleem: perepileti üle-eestilise süsteemi käivitamiseks on vaja leida IT-lahendus tõendamaks, et tegemist on lasterikka pere lastega, et vältida perepileti pahatahtlikku kuritarvitamist.

Otsitav lahendus peab olema teenusepakkujale mugav ja ei tohi tekitada olulist lisakulu, mis võiks pärssida perepiletite kasutusele võttu, leiab ministeerium.

Üks variant oleks näiteks, et soodustust hakataks saama ID- kaardi alusel. Lapsevanemal piisab soodustuse saamiseks enda ID-kaardist, sugulasel või peretuttaval lastega soodustuse saamise aluseks on laste ID-kaart/kaardid.

Veel üks variant, mida riik kaalub, on veebipõhise mobiiliäpi kasutamine läbi Eesti.ee keskkonna. Siseministeerium ei välista ka muid lahendusi.

Perepileti õigusliku regulatsiooni väljatöötamiskavatsuse valmimise tähtaeg on november 2020. Väljatöötamiskavatsus on dokument, kus pannakse kirja kõik võimalikud viisid uue seaduse loomiseks, mis siis huvigruppide ja koostööpartneritega läbi arutatakse. See tähendab, et perepileti plaan niipea veel seaduseks saamas ei ole, samuti pole plaanis veel midagi kindlat.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.