Riik, tööandjad ja ametiühingud ühel nõul: töötutoetust võiks saada ka poolte kokkuleppel lahkumise puhul

Kui töösuhe lõpeb poolte kokkuleppel, siis praegu hüvitist ei saa.Foto: Shutterstock

Täna toimus sotsiaalministeeriumis arutelu töötushüvitiste süsteemi muutuste vajaduste üle. Muuhulgas võeti ette ka see, millal töötushüvitisi maksma peaks.

Arutelus pooldati hüvitiste maksmist vabatahtlikult töölt lahkumise korral, kuid leiti, et arutamist vajab hüvitise maksmise kestus ja selle suurus, teatas sotsiaalministeerium.

Üldist toetust leidis ka mõte, et töötushüvitise saamise ajal võiks olla lubatud teha tööd väikeses mahus, näiteks ka platvormide vahendusel. Samuti jõuti arusaamale, et üldiselt ei ole mõistlik maksustada töötavaid vanaduspensionäre.

Küll aga leidsid paljud tagasisidet andnud organisatsioonid, et töötuskindlustusmakset tuleks maksta töötasult, palgalt ning ettevõtlustulult, et oleks võimalik nende kindlustatute ringi laiendada, kes töötuse korral võiksid saada hüvitist.

Arutelul olid kohal näiteks sotsiaalministeerium, töötukassa, Eesti Ametiühingute Keskliit, Eesti Tööandjate Keskliit ning Eesti Jagamismajanduse Liit.

Tööandjad toetavad seejuures inimese püsimise Eesti tööturul. “Selleks, et töötuskindlustussüsteem toetaks inimeste toimetulekut ja majanduse konkurentsivõimet, peavad säilima stiimulid tööturul püsimiseks ja süsteem peab toetama kiirelt hõivesse naasmist. Suhtelise vaesuse risk kasvab iga tööturult eemal oldud päevaga,” ütles Eesti Tööandjate Keskliidu juht Arto Aas. Vabatahtliku lahkumisel hüvitamist tööandjad ei poolda, kuid poolte kokkuleppel võiks seda kaaluda, kui mõjuanalüüs meetmele tervikuna tehtud.

Vabatahtliku lahkumise ning poolte kokkuleppel lahkumise – korral hüvitise maksmise teema tõstatasid esimesena ametiühingud.

“Töötushüvitiste süsteem peaks arvestama rohkem muutunud töösuhetega, nii et klassikalises töösuhtes olevad inimesed ei peaks maksma kinni nende hüvitist, kes on hõivatud mõnes töövormis, mis töötuskindlustussüsteemi ei panusta,” rääkis ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson.

Liit peab õigeks hüvitise maksmist ka vabatahtliku töötuse korral, kuid selle tingimused vajavad edaspidi täpsustamist, nentis ka Peterson.

Uuendatud 3. märtsil 10.25: tööandjad ei toeta vabatahtlikul lahkumisel hüvitise maksmist, küll aga on valmis seda kaaluma poolte kokkuleppel lahkumise puhul. Lisatud tööandjate kommentaar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.