Riik vähendab müntide ringlust: poekassades tahetakse hakata ostukorvi lõpphinda ümardama lähima 5 sendini

Riik tahab vähendada 1 ja 2 sendiste kasutamistFoto: Shutterstock

Eesti Pank laseb igal aastal ringlusesse keskmiselt 50 tonni 1- ja 2-sendiseid euromünte, kuid taasringlusesse jõuab neid palju vähem. Kaasnevate tootmiskulude ja keskkonnamõju tõttu pole väikeste müntide tootmisega jätkamine otstarbekas ning riik otsib võimalusi nendest loobumiseks.

Vähendamaks vajadust 1- ja 2-sendiste kasutamiseks, saatis rahandusministeerium koostöös Eesti Pangaga huvirühmadele konsulteerimiseks välja ideekavandi hakata poekassades ostukorvi hinda ümardama lähima 5 sendini. Nii oleks võimalik hoida ära müntide tootmisest tulenevat raiskamist, mis ringlusest kõrvale jäänud müntidega kaasneb.

Toodete üksikhindu ei ümardata

Kava kohaselt saab ka edaspidi Eestis maksta 1- ja 2-sendistega, kuid poodides neid enam vahetusrahana tagasi ei saaks. Ümardamine rakenduks vaid kassas sularahaga maksmisel ostukorvi lõpphinnale – seda lähema 5 sendini. Näiteks, kui kohukese hind on poes 28 senti ja korvis ongi see üks kohuke, siis ostukorvi lõpphind kassas ümardataks sularahaga makstes 30 sendini. Kui osta sama kohukest kaks tükki, maksaksid need kokku 56 senti ja ostuhind sularahaga makstes ümardataks 55 sendini.

Eesti Panga presidendi Madis Mülleri sõnul on 1- ja 2-sendiste ostujõud madal ja seetõttu kasutataksegi neid väga vähe. „See on kokkuvõttes raiskamine ja ebavajalik kulu ka tarbijate jaoks, kui toodame 1- ja 2-sendiseid muudkui juurde, aga kasutame neid harva. Müntide tootmise, käitlemise ja vedamisega kaasneb keskkonnakulu ja üldiselt on mõistlik toota asju, mida inimesed kasutavad aktiivselt,“ ütles Müller.

Toodete hind muutub vaid sularahas tasudes

Eesti Panga hinnangul oleks ümardamisreegli kehtestamisel hindadele minimaalne mõju. Iga sularahatehinguga võib tarbija võita-kaotada kuni kaks senti. Kuna ümardamine toimub matemaatika reeglite järgi üles või alla, siis selle mõju aja jooksul ühtlustub. Lisaks on tarbijal alati võimalus ümardamisest loobuda, valides ostu eest tasumiseks kaardimakse. Toodete hindu ei ole kaupmeestel mõtet muutma hakata, sest ostukorvi koostab klient ja ümardatakse ainult ostukorvi kogumaksumus.

Rahandusminister Mart Võrklaeva sõnul jääb sellisel juhul ümardamise kontroll jääb ostjale, sest tal on valik – sularahaga makstes hind ümardatakse, kaardiga makstes mitte. Kaupmehel sellist valikut pole, sest tema jaoks oleks ümardamine automaatne ja sõltuks kliendi maksmisviisist. „Hea on ka see, et kassas võtab müntide lugemine edaspidi vähem aega ja tarbijad ei pea kaudselt kinni maksma 1- ja 2-sendiste vedu, mida poed peavad pankade kaudu vahetusrahaks tellima,“ ütles minister.

Hindade ümardamine on kaupmeestele ühekordne kulu

Ühekordse kuluna peaksid kaupmehed ümber seadistama kassasüsteemid ja majandustarkvara. Ümberseadistamise kulu suurus sõltub olemasoleva süsteemi keerukusest ja sellest, kas ümardamisloogika on juba tarkvarasse sisse ehitatud.

Väikeste müntide ringluse probleem on sarnane kogu euroalal, kuid ühist kokkulepet hindade ümardamiseks pole tehtud. Samas on kuus riiki juba ümardamist rakendanud: Soome, Iirimaa, Holland, Belgia, Slovakkia ja Itaalia ning seda plaanib ka Leedu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.