Võlast vabaks: kes on keskmine võlgnik, kes saab loota võla korstnasse kirjutamisele

Robot aitab võlast vabaks saada

Naised on tihti jännis võlgadega, mille on võtnud nende elukaaslased.Foto: Shutterstock

5. aprillil aegus ligi 80 000 inimese täitemenetluse nõuet ning kohtutäiturid hakkavad massiliselt menetluse aegunuks tunnistamise avaldusi saama. 

Pärnumaa jurist Laureana Telk koostas enda kogemuse põhjal täitemenetluse võlglase profiili vanuse, hariduse, teenistuse ning laste arvu järgi. Selgub, et täitemenetluse nõuded kimbutavad rohkem mehi ning naiste võlgnevustes on enamasti süüdi nende endised elukaaslased.

„Minu kogemus ütleb, et naiste ja meeste vahekord täitemenetluse võlglaste osas on 40/60, kus naiste vanus on 35+ ning meestel 30+,“ ütleb õigusabiportaali Hugo.legal jurist Laureana Telk. „Meestel on võlgnevuste kogusummad suuremad ja registrid naistest pikemad. Naiste osas võib välja tuua, et enamjaolt on võlglastel kaks või enam last ja suurema osa võlgadest on tekitanud nende endised elukaaslased, kes on naise nimel laenu võtnud.“

 
Telgi sõnul ei ole mitut last kasvatava lapsevanema jaoks võlgnevuse aegumine nii oluline kui üht last kasvatava vanema jaoks, kuna mitme lapsega vanema mittearestitav määr on suurem ja nemad saavad pangakontot kasutada ligikaudu 700-800 euro ulatuses. Halvemas seisus on ühe lapsega üksikvanemad ja vanemad, kelle lapsed juba täiskasvanud, kuna nende mittearestitav määr on madalam. 

Hariduse osas on suhteliselt kindel joon: vähem kui kümme protsenti on kõrgharidusega ning enamjaolt on täitemenetluse võlgnikel põhiharidus või kutseharidus. 

Sissetulek on võlglastel enamjaolt mitteametlik, kuna ametlikult pangakontole töötasu saades jääb ta täituri aresti tõttu rahast ilma. Väga paljud elavad riigi kulul, saavad töövõimetustoetust, suurperetoetust, sotsiaaltoetust jne. Tööl käivatel naistel on sissetulek 500-700 ning meestel 800-1000 eurot.

Üks osa täitemenetluse võlglastest on majandussurutise ajal äridest ilma jäänud ja end nö lõhki laenanud. Paljud neist soovivad enda võlgnevuste registri puhtaks saada ja alustada puhtalt lehelt. 

„Usun, et aegumise kohaldamine annab paljudele inimestele võimaluse taaskord ametlikult tööle minna ning enda pangakontot kasutada, iseenesest on see ju meile kõigile pigem hea uudis,“ ütles Telk.

Kuna hinnanguliselt 80 000 võlgnikku peavad nõude aegunuks tunnistamiseks esitama täiturile sellekohase korrektse juriidilise avalduse, ehitasid Laureana Telk ning võlanõustajate liidu juhatuse liige Raivo Kiisk koos HUGO.legal meeskonnaga täitemenetluse õigusroboti, mis aitab kohtutäiturile esitada korrektse avalduse nõude aegumise kohta ning annab juhised, millistel juhtudel saab aegumist kohaldada ja kuidas protsess tervikuna toimub.
 
Täitemenetluse aegumise õigusrobot on kättesaadav siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.