Rootsi ajakirjanik: Swedbankil oli võimalus materjaliga tutvuda mitu päeva

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Rootsi televisiooni ajakirjanik Joachim Dyfvermark tutvustamas kahtlaste tehingute nimekirja Swedbanki kommunikatsioonijuhile Gabriel Francke Rodaule.Ekraanitõmmis www.svt.se

Swedbanki rahapesu kahtlustega skandaali keskele pannud Rootsi rahvusringhäälingu SVT uuriva telesaate “Uppdrag granskring” toimetaja ütles Geeniusele kolmapäeval, et ajakirjanikud tutvustasid väidete aluseks olevat klientide nimekirja Bonnesenile intervjuu ajal. See läheb vastuollu pangajuht Birgitte Bonneseni poolt õhtusel pressikonverentsil väidetuga, et pangal pole olnud piisavalt infot, et süüdistusi kommenteerida.

“Me võtsime nimekirja kaasa ja viitasime sellele intervjuu ajal,” ütles väljaande esindaja.

Samas ütles Swedbanki tegevjuht Birgitte Bonnesen kolmapäevasel telefonikonverentsil: “Mis puudutab küsimust dokumendist 50 kliendiga, siis me ei tea. Me pole seda näinud, me ei ole seda nimekirja saanud.”

“Uppdrag granskringi” toimetaja Linda Haglund ütles eile Twitteris, et Swedbankil oli võimalus saada nimekiri oma valdusse eelmise nädala reedest. “Neil on olnud aega küsida lisainfot, kui oleksid seda tahtnud,” ütles Haglund.

Polnud veenev

Mõjukas majandusväljaanne Bloomberg kirjutas neljapäeval, et investorite julgustamiseks mõeldud telefonikonverents tekitas pigem suuremat segadust kui aitas asju selgitada.

Bloomberg Intelligence’i analüütik Londonis ütles väljaandele: “Oleme enamike küsimuste osas endiselt pimeduses ja ilmselt jääb see nii veel pikaks ajaks.”

Segadus Browderiga

Pressikonverentsi ajal tekkis huvitav segadus Ameerika rahapesu ja eriti Sergei Magnitski kaasuse uurimist vedava investori Bill Browderi ümber. Nimelt väitis Birgitte Bonnesen, et kohtus hiljuti Browderiga Londonis, samuti suhtles temaga kolmapäeval ning too väitnud, et ei kavatse Swedbanki suhtes kriminaaluurimist taotleda. Veidi hiljem väitis Browder aga Bloombergile, et see ei vasta tõele.

Neljapäeval selgus, et Browder kinnitas Reutersile: “Minu kavatsus on esitada Swedbanki vastu kriminaalhagi,” täpsustamata, millal see peaks juhtuma.

Arvud on võõrad

“Me ei tea nende 50 kliendi kohta ning see väidetav number – 40 miljardit krooni – ei tule ka tuttavalt ette,” ütles Bonnesen pressikonverentsil meediale.

Bonnesen lisas, et rahapesu temaatika on kogu pangandussektoris ja igas maailma riigis kõige suurem pankasid puudutav probleem. Samas on Swedbanki spetsiifiline risk rahapesule ärimudeli valiku tõttu aga suhteliselt madalam.

“Me keskendume jaepangandusele oma koduturgudel. Rahvusvahelised arveldused ei ole meie põhiline ärimudel. Mitte-residente on meie klientide seas umbes 1 protsent ning enamus neist on Euroopa Liidu residendid,” märkis Bonnesen.

Samuti ei viita rahapesule ka piiriüleste maksete statistika, mis on Bonneseni sõnul püsinud aastate jooksul stabiilsena, muutused on vastanud majanduskonjunktuuri muutustele ning suhtelised suurused Eestis, Lätis, Leedus ja Rootsis on omavahel võrreldavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.