Uudis

Saarte ettevõtjad ja omavalitsused on pahased, et neid otsustamisel ei kaasatud ja on hinnatõusu vastu

Nii suure mõjuga otsuseid soovitakse teha ühiselt kõigiga, kes on asjaosalised.Foto: Scanpix

Saaremaa, Muhumaa ja Hiiumaa ettevõtjad ja omavalitsused on ühemõtteliselt suursaarte vaheliste parvlaeva piletite hinnatõusu vastu ning peavad vajalikuks tähtaja edasilükkamist määramata ajaks kuni kokkulepete saavutamiseni.

Nimelt teatasid transpordiamet ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium nädala alguses, et alates 1. veebruarist tõusevad hüppeliselt Kuivastu-Virtsu ja Rohuküla-Heltermaa parvlaevaliinidel piletite hinnad. Kohalikele jäävad hinnad samaks. 

Suursaarte ettevõtjate ja omavalitsuste jaoks on suur murekoht antud protsessis selle teguviis. “Saarte elanikele on parvlaevaühendus eluliselt tähtis teenus ja mõjutab kõiki ja kõike, mis meie piirkonnas toimub. Sellise kaaluga teenuse muudatuste arutelu peab toimuma kõiki osapooli kaasates. Kõik teemad peavad saama läbi arutatud ja kõik numbrid ühiselt läbi arvutatud. Koos peame leidma parima võimaliku  lahenduse. Soovime esimesel võimalusel selleteemalise koosoleku kokkukutsumist kõrgeimal tasandil,” kirjutasid nad avalikus pöördumises.

“Parvlaevaühendus on suursaarte ja mandri-Eesti vaheline maanteepikendus, mille eesmärk on efektiivse avaliku transpordi võimaluse tagamine. Avalike transpordiühenduste tagamisel riigi eri piirkondade vahel on oluline tagada otsuste läbipaistvus ja võrdne kohtlemine. Käesolev otsuse kavand kahjustab oluliselt suursaarte ettevõtluse ja elukeskkonna konkurentsivõimet võrreldes mandri ja selle peamiste tõmbekeskustega,” rõhutasid Saaremaa, Muhumaa ja Hiiumaa ettevõtjad ja omavalitsused.

Piletihinna muutus mõjutab ikka ka kohalikke elanikke

Väide, et suursaarte püsielanikke ja ettevõtjaid piletihindade muudatused ei puuduta, kuna neile jäävad kehtima samade soodustustega piletihinnad nagu kehtivas määruses, ei pea suursaarte esindajate sõnul paika. “Piletihinnamääruse muudatused mõjutavad otseselt kõiki suursaarte elanikke ja ettevõtjaid – kaubad ja teenused kallinevad, sise- ja välisturistide külastatavusele avaldab negatiivset mõju ning elu suursaartel kallineb,” tõdesid nad. 

Olukorras, kus avalikku liinivedu teenindav ettevõte teenib aastas üle 7 miljoni euro kasumit, on Saaremaa, Muhumaa ja Hiiumaa ettevõtjad ja omavalitsused valitsuse poolt plaanitavale piletihinna määruse muudatusele kategooriliselt vastu ning sellisel kujul ja selliste põhjendustega on piletihindade tõstmine nende hinnangul vastuvõetamatu kõikidele suursaarte elanikele ja ettevõtjatele.

Kui Saaremaa liinil maksab praegu täiskasvanu reisijapilet kolm eurot, siis 1. veebruarist paneb riik sellele 1,29 eurot otsa. Sõiduauto pilet maksab praegu Saaremaa liinil 8,40 eurot, millele lisandub veebruarist 3,6 eurot. Hiiumaa liinil maksab praegu reisijapilet 3,40 eurot, millele tuleb otsa 1,46 eurot. Sõiduauto pileti hind kerkib praeguselt 10 eurot 14,29 euroni. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.