Savisaare butiikhotelli äriplaan: haige mees, lagunev maja ja Soome turistid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Selline nägi Laidoneri maja välja 2005. aastal. Nüüdseks on see oluliselt rohkem sammaldunud.Foto LIIS TREIMANN/ POSTIMEES

“Mul on Keila-Joal maja, millest teen hotelli. Sellest tuleb väike butiikhotell, kus pole palju tubasid. Ka soomlased on sinna väga oodatud,” ütles Edgar Savisaar laupäeval Iltalehtis ilmunud intervjuus. Kinnisvarafirma 1Partner tegevjuht Martin Vahteri hinnangu põhjal läheks vana maja ülesehitamine maksma vähemalt 500 000 eurot.

Jutt käib endisest kindral Laidoneri suvilast, mille Edgar Savisaarele ja tema pojale Erki Savisaarele kuulunud firma Fixor Holding OÜ 2005. aastal ostis. Savisaarte makstud hind oli 500 000 krooni (32 000 eurot), samas kui kinnisvarahindajad pakkusid viis korda rohkem. Tehing toimus ajal, mil Savisaar oli majandusminister.

Fixor Holdingule kuuluv maatükk Keila-Joal jõekaldalFoto: Maaameti kaardirakendus (ekraanitõmmis)

Taas 500 000, aga seekord eurodes

2005. aastal ostetud maja on 13 aastat seisnud, ehkki pidevalt käisid jutud, et kohe-kohe hakkab pihta koolituskeskuse ehitus. Kui aga nüüd vanasse majja butiikhotelli teha, tuleb klientide meelitamiseks palju investeerida. “Arvestades, et tegu on vana muinsuskaitse all oleva puitmajaga, siis siin võib ruutmeetri hind tulla isegi 2000 eurot,” arvas kinnisvarafirma 1Partner tegevdirektor Martin Vahter võimalikku ehitusmaksumust kommenteerides.

Kui 13 aastat tagasi ostsid Savisaared maja 500 000 krooni eest, siis Vahteri pakutud umbkaudse hinna juures läheks 248-ruutmeetrise pinnaga hoone rekonstrueerimine maksma 500 000 eurot. Siia juurde veel hotelli sisustus ja muud vajalikud tööd.

Odavam oleks uus teha

Martin Vahteri sõnul on taolise vana muinsuskaitse all oleva maja rekonstrueerimine kindlasti kallim, kui oleks uue ehitamine. “Näiteks rahandusministeeriumi hoone lammutati maha, need konstruktsioonid ei oleks enam kestnud. Siin tuleb kindlasti palju kandvaid puitdetaile ühekaupa välja vahetada,” ütles ta. “Lisaks tuleb arvestada, et sellise majaga ja taolises kinnises piirkonnas tuleb kindlasti palju käsitööd. Näiteks vundamendi soojustamisel tuleb kopa asemel kasutada labidamehi. Kui kaua see aga aega võtab,” ütles Vahter. Kuna tegu on kinnise territooriumiga, siis tuleb arvestada ka sellega, kuidas naabrid majutusasutusse suhtuvad.

Tegu on elamumaaga

Kui Fixor Holding 2005. aastal maja ja maatüki omanikuks sai, ütles Savisaar: “Ma ei usu, et keegi seal elama hakkab. Meil on plaanitud see bürooks või koolituskeskuseks.” Seni on Meremõisa külas Sadama tee 6 asuv tükk igatahes elamumaana registreeritud.

Savisaartele kuuluva maa sihtostarve on elamumaaFoto: Maaameti kaardirakendus (ekraanitõmmis)

Hotellipidamist kaaluva Savisaare tervislik seisund veel ebaselge

Ehkki Harju maakohus 5. juunil kriminaalmenetluse Edgar Savisaare suhtes tema terviseseisundi tõttu lõpetas, otsustas Tallinna Ringkonnakohus 14. augustil, et otsus on olnud ennatlik. Kohus saatis kriminaalasja tagasi maakohtule kohtumenetluse jätkamiseks. Kaitsja Oliver Nääs omakorda vaidlustas selle otsuse, nii et lõplikku selgust, kas Edgar Savisaar on kohtumõistmiseks liiga haige, veel pole.

Esmaspäeval, 10. septembril saabus teade, et juunis oma volitused peatanud Edgar Savisaar soovib Tallinna volikokku tagasi tulla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.