Uudis

SEB sai Eestis miljon eurot trahvi, sest rahapesureegleid ei järgitud korrektselt

SEB lihtsustab juuni lõpus internetipangas ülekande limiitide muutmist.Foto: Shutterstock

Finantsinspektsioon leidis puudusi SEB Panga rahapesu ja terrorismi rahastamise vastu võitlemise süsteemides ning tegi pangale nelja väärteo eest trahvi kokku miljon eurot.

Finantsinspektsioon tuvastas järelevalvemenetluse käigus, et pangas esines kliendiandmete kogumisel ja tegelike kasusaajate tuvastamisel puudusi. Samuti esines puudusi rahapesu kahtlustest teatamisel rahapesu andmebüroole.

Nii tegi inspektsioon SEB-le ettekirjutuse, mis kohustab teda puudused kõrvaldama. Ühtlasi tehti pangale aastatel 2017-2019 olnud puuduste eest trahvi miljon eurot.

Milles probleemid olid?

Esiteks rikkus pank finantinspektsiooni teatel 2017. aasta sügisest 2019. aasta sügiseni andmete registreerimise ja säilimise kohustust. Samal ajaperioodil oli probleeme ka tegeliku kasusaaja tuvastamisega ehk välja selgitamisega, kes tegelikult firmat omab.

Samadel aastatel leidis finantsinspektsioon probleeme ka nõuete mittejärgimisega seoses hoolsusmeetmete kohaldamisega ärisuhte seirel – see bürokraatlikuna kõlav nõue tähendab, et pangal on kohustus oma kliendi tehinguid jälgida, et tuvastada kliendi võimalikud tehingud, mis on seotud kuritegeliku tegevusega.

Samuti ei järginud pank 2018. aasta detsembrist 2019. aasta septembrini nõudeid seoses teatamiskohustuse täitmisega rahapesu ja terrorismi rahastamise kahtluse korral, teatas finantsinspektsioon – ehk ei antud ametivõimudele võimalikest probleemidest korrektselt teada.

Trahv võib veelgi suureneda

SEB peab tuvastatud puudused kõrvaldama hiljemalt kuue kuu jooksul. Kui pank pole poole aasta pärast ettekirjutuses sätestatud kohustusi täitnud või on neid ebakohaselt täitnud, siis on finantsinspektsioonil õigus määrata pangale sunniraha 32 000 eurot ja iga järgneva sama või sarnase rikkumise korral 100 000 eurot.

SEB-l on soovi korral võimalik väärteootsuse peale esitada 15 päeva jooksul ka kaebus.

SEBle tehtud ettekirjutus ja trahviotsus panga kliente ei mõjuta ja pank jätkab Eestis tavapäraselt oma klientide teenindamist, kinnitas finantsinspektsioon.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.