Uudis

Selgitame asja lahti: kas 14-päevane tagastusõigus kehtib ka veebioksjonilt võidetud kaubale?

Kui sa ise oksjonil kohal ei viibi, saad 14 päeva jooksul võidetud asja tagastada.Foto: Shutterstock

Kui tavaliselt kehtib veebist ostetud kaubale 14-päevane tagastusõigus, siis kas see laieneb ka veebioksjonitelt võidetud kaubale? Kuna see tekitab inimestes segadust, siis on tarbijavaidluste komisjon selle asja lahti seletanud. Lühidalt öeldes: kehtib küll ja seda on oluline veebioksjonil osaledes teada – sa ei pea isegigi ütlema põhjust, miks sa võidetud kaupa tagastada tahad.

Kõik sai alguse sellest, kui tarbijavaidluste komisjonile esitas avalduse tarbija, kes ostis kauba veebikeskkonnas toimunud oksjonil (enampakkumisel) ning soovis kasutada 14-päevast lepingust taganemise õigust.

Kaupleja ei võimaldanud tarbijal lepingust taganeda, kuna oli seisukohal, et enampakkumisel müüdud kaubale ei kehti 14-päevane taganemisõigus.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Tarbijavaidluste komisjon selgitab, et internetis toimuvate oksjonite puhul, kus sõlmitakse leping võimaluseta kohal viibida, 14-päevane taganemisõigus siiski kehtib. Komisjoni põhjenduseks oli, et
VÕS § 56 lg 1 kohaselt võib tarbija sidevahendi abil sõlmitud lepingust taganeda põhjust avaldamata 14 päeva jooksul ja VÕS § 53 lg 4 punkti 8 alusel ei kohaldata nimetatud õigust lepingutele, mis on sõlmitud enampakkumisel. Komisjon märgib, et seda välistust tuleb tõlgendada vastavalt Euroopa Parlamendi ja Nõukogu direktiivile 2011/83/.

Direktiivi artikkel 2 punkti 13 kohaselt on “avalik enampakkumine” müügimeetod, kus kaupleja pakub enampakkumise korraldaja läbiviidava läbipaistva võistupakkumise korras kaupa või teenust tarbijatele, kes viibivad enampakkumise juures või kellele on antud võimalus seal juures viibida, ning kus edukas pakkumise tegija on kohustatud kauba või teenuse ostma.

Direktiivi põhjenduspunkti 24 kohaselt enampakkumise läbiviimiseks tarbijatele ja kauplejatele kättesaadavate veebiplatvormide kasutamist ei tohiks käsitada käesoleva direktiivi tähenduses avaliku enampakkumisena.

Seetõttu asus tarbijavaidluste komisjon seisukohale, et kuna tarbija ja kaupleja vaheline leping sõlmiti veebioksjonil, kus tarbijal ei olnud võimalik isiklikult juures viibida, siis tuleb sõlmitud lepingut käsitleda sidevahendi abil sõlmitud lepinguna, millele kohaldub 14-päevane taganemisõigus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.