Uudis

Selgus, mis hinnavahemikus tuleb börsile Leedu energiahiid ja millal ostma hakata saad

Enefit Green, mis toodab taastuvenergiat, on börsidebüüti oodanud juba pikalt. Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Juba õige pea on Balti börsile tulemas uus tegija – avalikku pakkumist ehk IPOt pakub Leedu riiklik energiafirma, Baltikumi üks suuremaid tegijaid Ignitis Group.

Nüüd on selge, et pakutava aktsia hinnavahemik on 22,50 kuni 28,00 eurot tavaaktsia kohta – selles vahemikus saad huvi korral pakkumise teha. Lõplik hind selgub präast märkimise lõppu.

Huvi ning soovitud hinna saab kirja panna alates 21. septembrist kell 12. Pakkumine kestab kuni 1. oktoobrini.

Börsil kaubeldavaks peaks Ignitis saama 7. oktoobril. Aktsia on Balti börsil, nii et seda saab soetada ilusti ka Eestist.

Millega tegu?

Ehkki firmad ja nende täpne äri on erinev, sarnaneb Ignitis mõnes mõttes meie Eesti Energiale – tegu on riigile kuuluva suure energiakontserniga, mis meie regioonis väga korralik tegija.

Ignitis, mis varem tegutses Lietuvos Energija nime all, kuulub enamuses Leedu riigile ning tegeleb elektri tootmise, maagaasiäri ning muu seesugusega. Firmale kuulub ka kaks hüdroelektrijaama Leedus, neli tuuleparki Leedus ja Eestis ning biomassijaam Leedus.

“Oleme oma äritegevuses arenenud regioonis suunanäitajaks roheenergia tootmise vallas – äri, mis reguleeritud turul tegutsedes ja varade struktuurile tuginedes põhineb kindlal alusel seisval tuluprognoosil,” rääkis Ignitise tegevjuht Darius Maikštėnas.

Kaasatud rahaga tahab firma tõsta roheenergia 2023. aastaks tõsta vähemalt 1,6 gigavatini ning 2030. aastaks 4 gigavatini. Investeeritakse ka võrkudesse ja kliendikogemusse.

Ingnitis Grupi käive ulatus möödunud aastal 1,3 miljardi euroni, kontsern annab tööd 4000 inimesele.

Pärast IPO-t jääb Leedu riik ikkagi enamusega pulti: riigile jääb kaks kolmandikku Ignitisest, börsil kaubeldakse veerandi kuni kolmandikuga aktsiatest, olenevalt tulemustest. IPO käigus lastakse välja uusi aktsiaid.

Septembri alguses Ignitis Grupi juhatus ka ettevõtte uue dividendipoliitika, mis seab eesmärgiks makstava omanikutulu pideva kasvu eesolevatel aastatel. Selle aasta eest makstaks dividende 85 miljonit eurot, igal aastal peaks see kasvama 3 protsenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.