Siim Saidla: valin pensionilahenduse neile, kellele Jüri Ratas ei meeldi

Jüri Ratas lubab turismi- ja toidusektorile veel toetusi.Foto: Scanpix

Geeniuse kaasasutaja Siim Saidla lisab teise samba pensionisamba debatti raha välja võtmise ja jätmise kõrval kolmanda versiooni, mille kasuks ise kipub kalduma: võta esimesel võimalusel kõik kogutud raha välja ja seejärel alusta kohe uuesti teise sambasse kogumist.

Minu meelest on see parim pakett, kui sa ei usu, et Jüri Ratas on hea peaminister ja riik pensioniasjades usaldusväärne. Selliselt käitudes saad maksimaalse summa enda kontrolli alla.

Esiteks – väljavõetud summalt maksad küll tulumaksu, aga sellele riik enam küüsi taha ei saa. Praegune rahmeldamine pensionifondidega tekitab ebakindlust ja sa ei tea kunagi, mida riik edaspidi plaanib pensionikontol oleva rahaga teha.

Tulevad uued valimised ja on vaja jälle erakorraline pensionitõus teha ning kellelgi tuleb hea mõte hoopis teises sambas istuv raha solidaarse ja sidusa ühiskonna nimel riigistada – ei saa ju sellist versiooni enam välistada. Kuna elanikkond vananeb, siis kusagilt on edaspidi esimeseks sambaks aina rohkem raha vaja. Olukord on seda keerulisem, kui teises sambas raha vähemaks jääb, sest sinna enam koguma ei pea.

Teiseks, kui oled oma pensionikonto tühjaks teinud, siis alusta kohe uuesti. Teise sambasse edasi kogudes maksad oma palgalt küll ka edaspidi 2%, aga riigil on jätkuvalt 4% tasumise kohustus ja valitsus ei saa seda täna ära kulutada.

Jah, riik ei ole eriti usaldusväärne partner ja võib edaspidi ka teise sambaga uusi trikke teha, aga nii kaua kuni teises sambas on kriitiline hulk inimesi (tähendab, valijaid), see väga lihtsalt ei lähe ning makstud sotsiaalmaksu arvelt saad siiski 4% töötasust enda pensionikontole ja Jüri Ratas ei saa sellega valutult tänaseid valimislubadusi kinni maksta.

Kui tahad oma raha ise kontrollida ja sulle ei tundu hea plaan, et poliitikud otsustavad su pensionifondi kogumise asemel täna raha läbi lüüa, siis mulle tundub see täna kõige parem plaan.

Loe ka, miks Geeniuse peatoimetaja Martin oma pensioniraha välja võtta plaanib ja miks Rahageeniuse vastutav toimetaja Märt oma raha teise sambasse jätta plaanib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.