Uudis

Sinu kodulaenu mõjutav Euribor lööb üha uusi miinusrekordeid

Kuue kuu Euriboriga on seotud näiteks kodulaenud.Foto: Scanpix

Kuue kuu Euribor on juba üle kolme aasta miinuses olnud, viimasel ajal lööb intress aga üha uusi põhjarekordeid.

Reedel oli kuue kuu Euribor -0,428%, mis on kõigi aegade põhi. Uusi rekordeid sünnib viimasel ajal juba mitu korda kuus, eelmine madalpunkt oli 28. augustil, kui intress oli -0,427%, enne seda oli rekord 20. augustil ja nii edasi.

Euribor tähistab intressi, millega on Euroopa suurpangad valmis teineteisele raha laenama. Seda avaldab igal hommikul Euroopa Rahaturgude Instituut (EMMI). Määra avaldatakse neljaks perioodiks – üks kuu, kolm kuud, kuus kuud ja 12 kuud.

Tavatarbijale on ilmselt tuntuim kuue kuu Euribor, millega on seotud suur osa Eestis väljastatavaid kodulaene: pangaga kokku lepitud intressimarginaalile lisatakse see näitaja otsa.

Tõsi, uusi laene annavad pangad välja enamasti tingimusega, et kui Euribor on negatiivne (nagu praegu) loetakse see võrdseks nulliga ehk laenuvõtja miinusest ei võida. Vanemate laenude puhul ei pruugi seesugust tingimust aga lepingus olla, nii et sellisel juhul võib reaalne intress pangaga kokku lepitust praegu tublisti väiksem olla.

Miks aga Euribor praegu miinuses on? Selle taga on suuresti Euroopa Keskpanga rahapoliitika. Nimelt on keskpank otsustanud, et baasintress peab praegu olema negatiivne, et turgutada euroala madalat inflatsiooni.

See tähendab, et pangad peavad enda raha keskpangas hoidmise eest peale maksma – nii tahab Euroopa Keskpank ergutada tavalisi kommertspanku rohkem näiteks ettevõtetele laenu andma, kes omakorda saaksid teha investeeringuid. Arvata võib, et intressimäärad langevad peagi veelgi, mis peaks Euribori viima veelgi madalamale.

Loe Euroopa Keskpanga rahapoliitikast ja peatsest võimalikust rahatrükist lähemalt siit.

Millal aga Euribor taas tõusma hakkab ning su laenumakseid kergitab? Seda uurisime juulis pankadelt, kes tõdesid, et ilmselt mitte niipea. Loe lähemalt siit.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.