Uudis

Skandaalne Erial lõpetab hoiu-laenühistu äri, aga lubab raha tagasi maksta

Osa Eriali hoiustajaid leiab, et kohus määras saneerimisnõustajale liiga suure tasu. Foto:Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

Politsei uurimise alla sattunud Erial lõpetab tegevuse hoiu-laenuühistuna ja palub kohtult saneerimist ehk ettevõtte päästmisega makseraskustest ning selle ümberregistreerimisega teist liiki ettevõtteks. Uuesti alustati intresside väljamaksmisega.

Möödunud aasta novembris vahistas politsei kolm hoiu-laenuühistuga Erial seotud inimest. Neid kahtlustatati investeerimiskelmuses ja omastamises ja Eriali asutajat Ilja Djagelevi kahtlustati ka PPA sisekontrollibüroo töötajale altkäemaksu andmises.

Täna teatas ettevõte, et loobub finantsteenuste osutamise tegevusloast ja taotleb kohtult saneerimismenetuluse algatamist. Juhatuse liikmed Oleg Laidinen ja kahtlustuse saanud Daniela Dalberg-Djageleva astuvad oma ametikohalt tagasi.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Väljamaksed peatati märtsini, kuid nüüd saab raha uuesti kätte

Detsembris otsustas Erial, et peatab märtsini intressi ja hoiuste väljamaksed peatada, kuna uudised politseiuurimisest panid inimesed oma sääste järsult välja võtma.

Eriali avalike suhete nõuniku Raul Kalevi sõnul võivad Eriali hoiustajad olla rahulikud, sest ettevõte ei kavatse turult ära kaduda, vaid keskendub olemasoleva kinnisvara lõpuni väljaarendamisele ja müügile. Ta lisas, et pärast ühekuulist väljamaksete peatamist on Erial viimasel nädalal taasalustanud hoiustajatele lepingutest tulenevate intresside väljamaksmisega.

Kalev ütles, et ettevõte on juba hoiustajatele välja saatnud kirjad, kus palub neilt luba saneeerimisprotsessi sisenemiseks. “Loodame, et hoiustajad toetavad meie nägemust. Kui kohus saneerimise lähinädalatel heaks kiidab ja määrab saneerimisnõustaja, siis kulub ilmselt veel paar-kolm kuud, kui saneerimisprotsessis saab täpsemalt selgeks, kas hoiustajatel on lootust oma rahad tagasi saada 100-protsendiliselt või mingis vähemas määras,” märkis ta.

Praegu uusi liikmeid vastu ei võeta

Erial loobub ajutiselt uute liikmete vastuvõtmisest ning taotleb kohtult saneerimismenetluse algatamist ning saneerimisnõustaja määramist. Ettevõte loodab, et saneerimismenetlusega on võimalik tagada kõikide hoiustajate huvid ning jätkata ühingu tööga tulevikus.

Ühistu raamatupidamise kontroll teostatakse audiitorkontrolli vahedusel. Ühistu audiitoriks on valitud juba eelnevalt Aleksei Kisselev.

Juhatusse jääb ainsana Erik Margijev. Kuna hoiu-laenuühistul peab olema vähemalt kolm juhatuse liiget, saab Erialist tulundusühistu, selgub ühistu liikmetele saadetud kirjast.

Tulundusühistu on äriühing, mille eesmärk on toetada ja soodustada oma liikmete majanduslikke huve läbi ühise majandustegevuse. Hoiu-laenuühistu on aga tulundusühistu, mis pakub oma liikmele hoiustamisvõimalust ja laene, sealhulgas tarbijakrediiti, hüpoteeklaene ja faktooringut.

Lisaks kutsub Erial nõukogust tagasi Roman Laidineni, Jelena Karzetskaja ja Anna Everi. Uuteks nõukogu liikmeteks asuvad Kristina Kovalevits ning Vitali Gorõljov. Kovalevits omab majandusalast haridust. Gorõljov omab ehitusalast haridust ning on juhtinud ehitusettevõtteid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.