Sõda kuulutuste turul: Eesti Meedia portaalide pidev hinnatõus ajas kinnisvarafirmad tagajalgadele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Peep Sooman 2014. aastal.Foto: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Pindi Kinnisvara, Uus Maa, Domus Kinnisvara, CKE Kinnisvara ning Vesper Kinnisvara väiksemate kinnisvarabüroode esindajana esitasid Konkurentsiametile taotluse algatada Eesti Meedia gruppi kuuluvate kinnisvaraportaalide kv.ee ja city24.ee suhtes järelevalvemenetlus seoses ligi neljakordse hinnatõusuga viimase kahe aasta jooksul.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles pressiteate vahendusel, et city24.ee ja kv.ee on pärast seda, kui Eesti Meedia omandas mõlema firma 100-protsendilise osaluse, tõstnud kuulutuste avaldamise hinda erinevaid trikke kasutades umbes neli korda.

Hinnavahe erakliendile kümnekordne

Monopoliga võitlemiseks asutasid Delfi ja kinnisvarabürood eelmisel aastal koostöös uue kinnisvaraportaali kinnisvara24.ee. Kui seal maksab erakuulutus kinnisvara müügiks 30 päevaks 3,13 eurot, siis city24.ee küsib sama asja eest 24,99 eurot üüri-, ning 34,99 eurot müügikuulutuse puhul.

Kinnisvarabüroole maksab 20 kuulutust kinnisvara24.ee lehel 20 eurot, city24.ee portaalis aga üle kahe korra rohkem: 49 eurot.

Eesti Meedia valitseb turgu

Ehkki kinnisvara24.ee näitab oma kodulehel häid kasvunumbreid, ütleb Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman, et 2017. aastal oli Eesti Meediale kuuluvate portaalide turuosa üle 98 protsendi.

“Näib, et turgu valitsev kontsern pole suutnud vastu panna kiusatusele oma seisundit ära kasutada ning kliendid on pidanud taluma regulaarset hinnatõusu. Viimati leidis kahekordne hinnatõus aset selle aasta alguses. Kõik see tekitab kinnisvarabüroodes põhjendatud kahtluse, et portaalid kasutavad ära oma monopoolset seisundit,” rääkis Sooman.

Väikebüroode esindaja Kristi Joosu Vesper Kinnisvarast selgitas, et monopol aheldab väiksemad kinnisvarabürood enda külge, seades väiketegijatele koormavaid tasusid ja ebamugavusi kuulutuste sisestamisel ja haldamisel. “Klientide vaba liikumise takistamine monopoli poolt on ära lahendatud side-, elektri- ja gaasiturul, millest tulenevalt loodame Konkurentsiameti abil leida lahenduse ka kinnisvaraportaalide turul,” sõnas Joosu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.