Soome kodanikupalga eksperimendi tulemused: Kas see mis töötas Soomes võiks töötada ka meil?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Soome paneb uuest nädalast reisipiirangud peale.Foto Tairo Lutter/POSTIMEES/Scanpix

Kaks tuhat juhuslikult Soome töötute seast valitud inimest sai kahe aasta jooksul iga kuu maksuvabalt 560 eurot. Lisaks oli osalistel õigus saada eluaseme- ja toimetulekutoetust. Selline oli Soomes läbi viidud nn kodanikupalga katsetus.

Eile avaldati esialgne – aasta 2017 tulemusi puudutav – kokkuvõte ja leiti, et tööhõivet see ei suurendanud, küll aga inimeste heaolu- ja kindlustunnet. Lõppraport avaldatakse aastal 2020.

Usk tõusis

Ehkki tööhõive osakaal ei tõusnud, kerkis nähtavalt inimeste usk sellesse, et nad oleksid töötuks jäädes võimelised uue töö leidma. Kodanikupalga saajatest uskus 56,1%, et suudavad töötuks jäädes aasta jooksul töö leida. Kontrollgrupis oli neid 44,5%.

Soome sotsiaalkindlustusameti Kela analüütik Minna Ylikännö ütles, et kodanikupalka saanutel vähenes stressitase ning neil oli vähem keskendumis- ja tervisehäireid. Kasvas nende kindlus tuleviku suhtes ja usk nende võimekusse ühiskonnas midagi korda saata.

Eeliseks bürokraatia vähendamine

Ühe kodanikupalga suure eelisena nähakse seda, et see vähendab bürokraatiat – inimesed ei pea seiklema erinevate toetuste rägastikus ja neid taotlemas käima ja riik ei pea neid menetlema. Samas on selge, et see on äärmiselt kallis meede, mis on ka põhiline, miks seda tihti naeruvääristatakse.

Mine siis võta kinni

Suure ühiskondliku eksperimendi teaduslik direktor, Turu ülikooli professor Olli Kangas ütles, et need tulemused “annavad kõigile vähe ja väheke kõigile. Igaüks võib tulemustega kas rahul olla või mitte olla.” Ehk siis, ilu on vaataja silmades.

See polnud maailmas esimene katse

Aastal 2016 toimus Šveitsis referendum 2300-euro suuruse kodanikupalga kehtestamise osas, kus see idee läbi kukkus.

Kanadas Ontarios lõpetati testprojekt 2018. aasta augustis, leides et “Meie sotsiaalteenuste süsteem on katki. Uuring, mis aitab vähem kui 4000 inimest, ei ole vastuseks ja ei anna lootust neile ligi kahele miljonile Ontario inimesele, kes on kinni vaesuslõksus.”

Lisaks on kodanikupalga või sarnase teenusega eksperimente tehtud Barcelonas, Utrechtis ja mujal. Soomlased aga rõhutasid oma katse juures erilisena seda, et esimest korda polnud tegu mitte vabatahtlike osalejate, vaid juhuvalimiga.

Kuivõrd aga soomlased pole valmis veel oma kodanikupalga eksperimendist lõplikke järeldusi tegema, siis ei jää ka meil siin Eestis muud üle kui nentida: Kodanikupalk on kas hea või halb, selle ilu sõltub vaataja silmadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.