Uudis

Soome kodanikupalga eksperiment: inimesed olid õnnelikud, aga tööd ei leidnud

Saksamaa lükkab käima oma kodanikupalga eksperimendi.Shutterstock

Soomes kodanikupalga eksperimendi tulemused näitavad, et kodanikupalk tegi inimesed õnnelikuks, aga tööotsinguid see ei kiirendanud, vahendab Bloomberg. Samas ei teinud see neid ka laisemaks.

Soome valitsus viis 2017-2018. aastatel läbi katse, kus valiti välja 2000 töötut ja maksti neile mitu kuud 560-eurost kodanikupalka. Võrdluseks moodustati ka teine grupp töötutest, kes kodanikupalka aga ei saanud.

Kolmapäeval avalikustati eksperimendi lõplikud tulemused. Uuringus leiti, et eksperimendis osalenud inimesed olid küll õnnelikud, aga tööd nad selle abil ei leidnud ja enamik eksperimendis osalejatest jäid töötuks.

Esimesel aastal leidsid 18% kodanikupalga saajatest endale töö ja see number on enam-vähem võrdne nendega, kes kodanikupalka ei saanud. Teisel aastal töötasid 27% kodanikupalga saajatest, samal ajal oli leidnud kontrollgrupist töö 25% inimestest.

Samal ajal tõusis aga inimeste õnnetunne – eksperimendis osalejad olid õnnelikumad ja nende majanduslik kindlustunne tõusis

VATT majandusinstituudi vanemteadur Kari Hamalaineni sõnul oleks kodanikupalka üleriigiline kehtestamine liiga kallis. “Kui me seda teeks, peaks selle arvelt ka makse tõstma,” ütles ta. “See oleks jätkusuutmatu.”

Samas lükati aga uuringuga ümber müüt, justkui kodanikupalka saamine teeks inimesi laisemaks.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.