Uudis

Sotsiaaldemokraadid tahavad kiirlaenu- ja inkassofirmade tegevuse korrastamist ning nõuavad rahandusministrilt vastuseid

Õiguskomisjoni aseesimees Heljo Pikhof leiab, et kiirlaenufirmad "toodavad" võlgnikke juurde.Foto: Scanpix

Sotsiaaldemokraatid esitasid rahandusminister Keit Pentus-Rosimannusele arupärimisele seoses kasvava laenuvõlgnike arvu ning kiirlaenu- ja inkassofirmade tegevuse korrastamise kohta. 

Erakond ootab ministrilt tegutsemist olukorras, kus Eestis on järjest enam neid inimesi, kes on raskustes väikelaenude tagasimaksmisega. Rahandusministeeriumi tellimusel märtsis valminud uuring tõi välja, et alates 2016. aastast on tarbimislaenude arv kahekordistunud.

“Turule on tulnud palju erinevaid kiirlaenufirmasid, mis pakuvad kõrge intressimääraga lühiajalisi laene ja “toodavad” juurde makseraskustes inimesi. Võlglaste arvu kasvatas oluliselt ka koroonaaeg, kus eriti teenindussektoris kaotasid paljud piirangute tõttu töö ja sissetuleku,” ütles õiguskomisjoni aseesimees Heljo Pikhof.

Tema sõnul on segadust ka seoses võlgade sissenõudmisega. “Paljud kiirlaenufirmad müüvad hapuks läinud laenud edasi inkassofirmadele, kes koorivad võlglasi hiiglaslike menetluskulude ja viivisetega. Harvad pole juhtumid, kus sisse nõutakse juba aegunud või inimese poolt eelnevalt tasutud võlgnevusi. Inkassofirmade kohatine ebaseaduslik tegevus on aidanud inimesi võlaorjusesse lükata,” ütles Pikhof.

Sotsiaaldemokraadid küsivad rahandusministrilt ettepanekuid kiirlaenufirmade tegevuse korrastamiseks, sealhulgas neile täiendavate reklaamipiirangute kehtestamiseks. Lisaks soovitakse teada millal ja kuidas kavatsetakse hakata reguleerima inkassofirmade tegevust ning kas ja kuidas tuleks suurendada võlanõustamisteenuse kättesaadavust ja parandada inimeste finantskirjaoskust.

Tartu ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse krediidituru uuringust selgus, et kolmandikul võlglastest on viis või rohkem võlga ja keskmine võlasumma on 10 229 eurot. Täitemenetluse võlgnikke on Eestis 72 297, neist 73 protsenti on mehed ning 27 protsenti naised ning võlgniku keskmine vanus on 42,7 aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.