Uudis

Sotsiaalministeerium: me ei kavatse snusi Eestisse lubada!

Rootsi noored on ainsad Euroopa Liidus, kes saavad mokatubakat legaalselt ostaFoto: Ulf Palm / SCANPIX

Huuletubakas sisaldab palju sõltuvust tekitavat nikotiini ning seepärast ei ole Eestil plaanis selle maale toomise piiranguid leevendada. Nii võib kokku võtta sotsiaalministeeriumi vastuse snusi-propageerijale Anders Hedmani väite Rahageeniusele, et ministeerium kaalub mokatubaka Eestisse toomist lihtsustada.

Ohuks noortele

Sotsiaalministeeriumi kommunikatsiooninõunik Oskar Lepik selgitas, et kõige kaalukam põhjus, miks huule- ehk mokatubakas on keelatud, on noorte eriline haavatavus selle toote osas.

“Uuringud näitavad, et 70% tubakatarbijatest alustab enne 18. eluaastat ning noorelt alustanutel on suurem tõenäosus jätkata tubakatarbimist täiskasvanuna, kuna neil kujuneb nikotiinisõltuvus kergemini,” selgitas Lepik. Samuti on tema sõnul huuletubaka tarvitamist raskem tuvastada kui sigarettide suitsetamist, seda nii lapsevanemate kui koolipersonali poolt.

Suurem oht sõltuvusse jääda

Eestis elav rootslane Anders Hedman ütles intervjuus Rahageeniusele täna hommikul, et on teadlik sotsiaalministeeriumi valmisolekust lihtsustada snusi maaletoomise reegleid. Kava kohaselt kaoks maksimaalse 10 toosi nõue, kuid säiliks 500-grammine kaalupiirang.

Huule- ehk mokatubakas on suitsuvaba tubakatoode, mis sisaldab tugevat sõltuvust tekitavat närvimürki nikotiini, ligi 2000 keemilist ühendit ja üle 20 vähki tekitava aine. Huuletubaka tarvitajatel imendub nikotiin suu limaskesta kaudu otse verre ning sealt edasi ajju. Kuna huuletubakas on limaskestaga püsivamas kontaktis, jääb nikotiin inimese organismi kauemaks ning selle tase on ühtlasem kui tavasigarette suitsetades.

Samuti on tõenäoline, et kehasse jõuab sel viisil rohkem nikotiini. See on põhjus, miks huuletubaka tarvitajatel on oht nikotiinist sõltuvusse jääda suurem kui tavasigareti suitsetajatel.

Snusi müük on keelatud kogu Euroopa Liidus, välja arvatud Rootsis, kellele tehti erand pikaajalise traditsiooni tõttu. Mujal Euroopas ei ole mokatubakal taolist ajalugu ning seatud keeluga sooviti vältida tervistkahjustava sõltuvustoote laialdast levimist riikidesse, kus seda senini ei tuntud, teatas sotsiaalministeerium.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.