Uudis

Sotsid: valitsus ei tohi lükata haiguspäevade hüvitamist ettevõtjate õlule

Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liikmed kinnitasid kolmapäevasel kohtumisel Eesti Väikeettevõtjate Assotsiooni (EVEA) juhtidele, et on lubamatu panna niigi suurtes raskustes ettevõtjate õlule kohustus maksta oma taskust kinni nakkuskahtusega eneseisolatsiooni jäänud töötajatele haiguspäevad.

“Paljud ettevõtjad on praegu talumatus olukorras,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar. „Selle asemel, et arvestada lisaeelarves summadega, mis tagavad nii koroonapositiivsete kui lähikontaksete haiguspäevade hüvitamise alates esimesest päevast, tahab valitsus, et ettevõtjad kannaksid teisest kuni viienda päevani töötajate eneseisolatsiooni kulud. Selline plaan on kirjutatud nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse eelnõusse.“

Saare sõnul paneb see tööandjaid topeltkoormuse alla – sisuliselt on  nad sunnitud maksma kinni töötajate kodus püsimise ja samas leidma asendustöötajad, kellele tuleb palka maksta. Nii satubki osa ettevõtjaid, keda rõhuvad ka piirangud, väljakannatamatusse seisu.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

EVEA esindajad tõid kujuka näite firmast, mis tavaliselt on maksnud märtsis oma töötajatele haigusraha kokku 1500 eurot, aga tänavu märtsis ulatusid vastavad kulud 8000 euroni, lisas Saar.

Tema hinnangul peavad sotsiaaldemokraadid enesestmõistetavaks, et riik võtaks positiivse testi andnud ja lähikontaktsete inimeste koju jäämise kulud enda kanda. 

“Oleme selle  eest pikki kuid võidelnud. Kui see ei ole kriisiabi, siis mis veel? Haiguspäevade hüvitamine on üks tõhusamaid viiruse peatamise meetmeid – nii eelmise kui ka praeguse valitsuse venitamise ja tõrksuse eest on tulnud paraku maksta karmi hinda,” märkis Saar.

Sotsiaaldemokraatidega kohtusid EVEA president Heiki Rits ja volikogu liige Valdek Haugas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.