Uudis

Spetsialistid soovitavad: kuhu ja millist kinnisvara üürileandmiseks osta?

Tallinnas pole suurt vahet, milline üürikorter osta, aga samas võib mõnes väikelinnas tootlus parem olla.Foto: Postimees / Scanpix

Kinnisvaraturul käib vilgas kauplemine ning palju ostetakse kinnisvara ka investeeringuna, sealhulgas välja üürimiseks. Millist kinnisvara aga välja üürimise eesmärgil osta? Rendini blogis annavad nõu adaur.ee kinnisvaraanalüütik ja koolitaja Tõnu Toompark ning kinnisvarainvestor ja Kaanon kinnisvara tegevjuht ja juhatuse liige Härmo Haljaste.

Toompark rõhutab esimese asjana, et ühest vastust sellele küsimusele ei ole tegelikult olemas ning mingisuguseid imevalemeid, mis tagaksid kinnisvara ostul ideaalolukorra, ei ole olemas. Sellele vaatamata on tal aga mõned nõuanded. “Esimene on see, et objekt ei tohiks olla ajaliselt üürileandjast liialt kaugel. Piirkonna tundmine aitab investeeringust paremini aru saada ja võimaldab teha tavaliselt ka mõistlikuma investeeringu,” ütleb ta.

Nii Haljaste kui ka Toompark soovitavad tõsiselt kaaluda ka, kas teha ost väiksemasse või suuremasse asulasse. “Asukohalt on pikemas perspektiivis likviidseimad suuremad linnad, kuid seal on sisenemishinnad kõrgemad ja tootlused madalamad,” ütleb Haljaste. Toompark toob selle kohta kohe ka näite: “Tootlust taga ajades võib olla mõistlikum osta korteri Raplas. Kõrgem tootlus on tasu millegi eest Raplas, ehk selle turu väiksem likviidsus – sealset kinnisvara võib olla raskem müüa.”

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Toompark hoiatab, et kuigi praegu on majandus väga heas seisus ja tundub, et kinnisvaraturg jääb igaveseks nii aktiivseks, siis tegelikult on kinnisvarasse investeerimisel vaja silmas pidada pikka plaani. “Väikeste kohtade ostu-müügi turg töötab hästi ainult siis, kui majandusel läheb hästi või väga hästi,” ütleb ta.

Haljaste soovitabki seetõttu teha pigem kindla valiku ning valida investeerimiseks elukondlik kinnisvara, mitte äripinnad ning võimalusel ühe kuni kahetoaline korter, sest nende järele on alati suur nõudlus ning see võimaldab lihtsamini leida nii üürilisi kui ka soovi korral kinnisvara maha müüa.

Soovitused Tallinnas kinnisvara ostmiseks

Toompark annab mõned nõuanded kinnisvara ostmiseks ka pealinnas. Tema sõnul pole Tallinnas suurt vahet, kuhu ja millises seisus kinnisvara osta. “Kehvem asukoht ja kvaliteet tähendavad küll riskantsemat vara, aga kui see ka müügi- ja üürirahas peegeldub, võib see siiski olla hea tehing,” ütleb ta.

Kinnisvaraanalüütiku sõnul on juhtumipõhine lähenemine kinnisvaraturul üldiselt väga oluline. “Kui ma lähen praegu ostma korterit, siis see tehing ei pruugi olla turu keskmisel tasemel tehtud tehing. Üksik tehing võib turu keskmisest erineda, seda tuleb kinnisvarasse investeerimisel silmas pidada,” sõnab ta.

Vanemate ja vähem kvaliteetsete objektide puhul hoiatab ta veel, et suure tõenäosusega nõuavad need investorilt agaramat tegutsemist ning võivad tekkida ka ootamatud lisakulud. Näiteks võib ühistu tahta maja renoveerida ja seetõttu võib tõusta remondifondi kulu. “Ehk siis lõppküsimus kinnisvarasse investeerimisel on ikkagi see, kellega ja millega tahta ennast siduda ja milliseid riske võtta,” võtab Toompark teema kokku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.