Statistika näitab: Eesti pensionifondid on Läti ja Leedu omadele kõvasti alla jäänud

Foto: Shutterstock

Majandusühenduse OECD raport näitab, et Eesti pensionifondidel läks mullu tootluse mõttes kehvemini kui teistel Balti riikidel, ka näiteks USA-le jääb siinne keskmine tulemus alla.

OECD, mida majandusajakirjanduses nimetatakse tihti rikaste riikide klubiks, võttis ette valiku riike ning analüüsis nende pensionifondide tootlusi 2018. aasta detsembrist 2019. aasta detsembrini. See tähendab, et koroonakriisi mõju pole analüüsis veel üldse tunda.

Selgus, et reaaltootlus oli ülekaalukalt kõrgeim Leedus – pensionid kasvasid OECD andmetel keskmiselt 16,6 protsenti. Lätis oli näitaja 7,7 protsenti ehk juba tublisti madalam, ent Eestis samas 6,6 protsenti. Näites USA-s oli näitaja aga 10,1 protsenti.

Valikusse olid sattunud ka kaks riiki, kus pensionifondide reaaltootlused olid negatiivsed: Tšehhis oli tootlus miinus 1,4, Poolas aga koguni miinus 2,7 protsenti, näitab OECD analüüs.

Tšehhi tulemusi selgitab see, et nende pensionifondide strateegia on väga konservatiivne, Poola kohaliku aktsiaturu käsi käis 2019. aastal aga halvasti.

Üldiselt hindavad majandusühenduse analüütikud pensionituru seisu heaks: vaadeldud 46 riigist 29 said keskmiseks tootluseks enam kui 5 protsenti, 13 riiki seejuures 10 protsenti. Aktsiaturud taastusid mullu, tehes tasa 2018. aasta viimases kvartalis vastu võetud kaotused.

Sel aastal võib seis muidugi muutuda. Koroonaviiruse levik üle maailma ning kaasnenud löök finantsturgudele on ilmselt fondide tootlust vähendanud: OECD märkis, et esialgsete hinnangute järgi võisid pensionifondide varad OECD riikides esimese kvartali lõpus olla kokku umbes 29,8 triljonit dollarit, 8 protsenti vähem kui 2019. aasta lõpus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.