Uudis

Uuring paljastab: Eesti firmade juhtkonnas on naisi kaks korda vähem kui mujal maailmas

Eesti suuremate firmade juhtkonnas on naisi vähem kui mujal maailmas. Pilt on illustratiivne.Foto: Pixabay

Kui maailma suuremate firmade juhtkondades töötab keskmiselt 16,9 protsenti naisi ja see näitaja kasvab, siis Eesti jääb maailmale umbes kaks korda alla.

Nimelt on Eesti suuremate ettevõtete juhtkondades naiste osakaal vaid 8 protsenti, seisab konsultatsiooniettevõtte Deloitte koostatud raportis “Women in the Boardroom”.

Deloitte analüüsis raportis soolist tasakaalu 66 riigi avalikul börsil kaubeldavate suuremate ettevõtete juhtkondades. Maailmas suurenes naiste osakaal võrreldes 2017. aastaga 1,9 protsendipunkti võrra, Eestis jäi aga tunamullusele tasemele.

Seis võib lähiajal paremaks minna

Deloitte Eesti tegevjuht Kristine Jarve sõnas, et kuigi Eestis pole juhtkonnaliikmete hulgas naiste osakaal viimastel aastatel kasvanud, siis võib see lähiajal muutuda. “Eesti ettevõtetes on kasvamas juhtivatel ametikohtadel töötavate naiste osakaal, mis lubab prognoosida, et lähiajal suureneb naiste osakaal ka tippjuhtkonna liikmete hulgas,” rääkis ta.

Raporti koostamisel analüüsiti naiste ja meeste osakaalu kokku 66 riigi ettevõtete juhtkondades ja täielikku soolist tasakaalu polnud üheski riigis. Üle 30 protsendi naisi töötab juhtkondades 66 riigist vaid kuues: Soomes, Norras, Prantsusmaal, Rootsis, Uus-Meremaal ja Belgias.

Kuigi Soomes, Saksamaal, Malaisias ja Lõuna-Aafrika Vabariigis kasvas naiste osakaal võrreldes eelmise raportiga üle 6 protsendipunkti, siis riikide keskmine näitaja muutub väga aeglaselt. Sama trendi jätkudes saavutatakse ettevõtete juhtkondades sooline tasakaal 30 aasta pärast.

Kõige vähem naisi kuulub juhtkondadesse Kataris ja Saudi-Araabias – vastavalt 0,6 ja 0,7 protsenti.

Rohkem finantsdirektoreid, vähem tegevjuhte

Raport toob esile, et juhtkonna esimeheks on naine 5,3 protsendis ja ettevõtte tegevjuhiks vaid 4,4 protsendis uuritud ettevõtetest. Tunduvalt rohkem naisi töötab finantsjuhi ametikohal – keskmiselt 12,7 protsenti.

Deloitte’i teatel on varasemad uuringud näidanud, et naiste suurem osakaal tippjuhtkonnas mõjutab positiivselt nii organisatsioonikultuuri kui ka äritulemusi. Statistika järgi teevad suurema naiste osakaaluga juhtkonnad targemaid äriotsuseid, jõulisemat innovatsiooni ja saavutavad paremaid äritulemusi, märkis Deloitte.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.