Statistika paljastab: kes teevad Eestis kaugtööd?

Möödunud aastal kasutas oma põhitööl kaugtöö võimalust 163 700 inimest ehk 40 400 võrra rohkem kui aasta varem.Foto: Pixabay

Möödunud aastal tegi kaugtööd üle 40 000 inimese rohkem kui üle-eelmisel aaastal.

Möödunud aastal kasutas oma põhitööl kaugtöö võimalust statistikaameti teatel 163 700 inimest. Seda on 40 400 inimese võrra rohkem kui aasta varem. Kaugtööd tegid inimesed kõige rohkem teises kvartalis ehk koroonaviiruse esimese laine ajal, mil seda võimalust kasutas koguni 198 700 inimest. Selle kohta, mida arvavad ettevõtjad kaugtööst, kirjutasime ka mais.

Statistikaameti analüütik Katriin Põlluääre sõnul peituvad kaugtöö populaarsuse põhjused koroonaviiruse levikus, sellest tingitud piirangutes ja soovitustes kodus püsida.

„Kaugtöö tegijate arvuline tipp saabus möödunud aasta teises kvartalis ehk viiruse esimese laine ajal, mil inimesed olid eriti ettevaatlikud. Kolmandas kvartalis vähenes koos viiruse taandumisega ka kaugtöö tegijate arv, mis aga neljandas kvartalis taas suurenes. Võrreldes teise kvartaliga jäi kaugtöö tegijate arv neljandas kvartalis siiski 27 500 inimese võrra väiksemaks,“ ütles Põlluäär.

Kaugtööd tegevate hõivatute osatähtsus oli 2020. aastal kõige suurem Harjumaal, Tartumaal ja Hiiumaal ning kõige väiksem Ida-Virumaal, Saaremaal ja Võrumaal.

Kõige suurem oli kaugtöö tegijate osatähtsus info ja side valdkonnas, kus see oli 70,5 protsenti, sellele järgnes finants- ja kindlustustegevuse natukene alla 64 protsendiga ning kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse ala, kus tegid kaugtööd pea 58 protsenti töötajatest.

Kõige vähem said kaugtööd teha tervishoiu ja sotsiaalhoolekande ala inimesed, kus oli see võimalik pea üheksal protsendil töötajatest. Majutuse ja toitlustuse said pea kümme protsenti töötajatest teha kaugtööd ning töötleva tööstuse tegevusalal natukene üle 13 protsendi töötajatest.

 Kaugtööd said endale lubada 51 protsenti tippspetsialistidest, 49 protsenti juhtidest, 35 protsenti keskastme spetsialistidest, 23 protsenti kontoritöötajatest ning vaid kaks protsenti lihttöölistest.

„Võrreldes meestega suurenes naiste seas aastaga kaugtöö tegijate osatähtsus oluliselt rohkem. Haridustaseme järgi oli selgelt kõige enam kaugtöö tegijaid kõrgelt haritute seas,“ lisas Põlluäär.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.