Uudis

Statistikaamet selgitab: kes peab iga-aastase majandusküsimustiku täitma ja kui suur on trahv, kui see tegemata jätta?

Kui statistikaametile küsimustik esitamata jääda, võib ees oodata sunniraha.Foto: Shutterstock

Statistikaameti üks oluline töövahend majanduse käekäigu hindamisel on majandusaasta kohta käiv küsimustik EKOMAR, kus ettevõtetel tuleb anda ülevaade oma möödunud aastast.

Pärast eriolukorda ei kipu firmad küsimustikku väga agaralt täitma: statistikaameti andmetel on oma eelmise aasta näitajate kohta EKOMARi täitnud vaid 54 protsenti ettevõtetest.

Majandusaasta aruande esitamisega on küll aega 31. oktoobrini, ent statistikaametile tuleb siiski andmed ära esitada – nii kiiresti kui võimalik. Muidu võib ees oodata sunniraha kuni 2000 eurot.

“Sel aastal võtsime eriolukorrast tulenevalt vastu otsuse, et 1. augustini me sunniraha ei kohalda ja oleme ettevõtteid ka korduvalt üles kutsunud veel juuli lõpuks andmeid esitama,” rääkis statistikaameti meediasuhete juht Kadri Kütt Geeniusele. See tähendab, et praegu on juba oht sunniraha saada.

Kes küsimustikku täitma valitakse?

Kütt rääkis, et EKOMAR – pikemalt Ettevõtte KOMpleksne kalendriaasta ARuanne – on küsimustik, mille jaoks statistikaamet kogub ettevõtete aastaandmeid valikuuringu meetodil. Kasutatakse juhuslikku valikut.

Üldkogum ehk kõikide ettevõtete valik moodustatakse ettevõtte tegevusala, omaniku liigi ja tööga hõivatute arvu järgi. Tegevusalati jaotatakse ettevõtted Eesti majanduse tegevusalade järgi. Omanike liigiti hõlmab valim kõiki riigi ja kohaliku omavalitsuse ettevõtteid ning erasektori vähemalt 20 hõivatuga ettevõtteid.

Erasektorisse kuuluvate väikeste ettevõtete, kus on 1–19 hõivatut, hulgast tehakse tegevusalade ja hõivatute gruppide kaupa lihtne juhuslik valik.

Siin on aga paar erandit. Töötleva tööstuse tegevusala 1–9 hõivatuga ning 1 hõivatuga ettevõtteid ei küsitleta. Nende andmed hinnatakse mudelite abil, kasutades äriregistrile esitatud majandusaasta aruandeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.