Uudis

Statistikaamet: vanemahüvitise lõhe oli läbi aastate väikseim

Foto: Shutterstock

Statistikaameti andmetel oli keskmine vanemahüvitise suurus eelmisel aastal naistel 1205 eurot ning meestel 1463 eurot kuus. Kokku sai eelmisel aastal vanemahüvitist 38 882 eestimaalast, neist kolmandik olid mehed.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Anet Müürsoo sõnul suurenes vanemahüvitist saanud meeste arv aastaga ligi kaks korda, kokku sai vanemahüvitist 13 044 meest. „Vanemahüvitist saanud meeste arv on viimastel aastatel järjest suurenenud. Kui veel 2018. aastal moodustas meeste hulk hüvitise saajatest kümnendiku, siis mullu oli iga kolmas vanemahüvitise saaja mees,“ ütles Müürsoo.

Vanemahüvitise suurus meestel ja naistel on aastatega ühtlustunud: mullu oli hüvitise lõhe 17,6% ehk ligi 10% võrra madalam kui 2020. aastal. „Meestel vähenes keskmine vanemahüvitis 154 eurot ja naistel kasvas 36 eurot. Sellest on tingitud ka see, et vanemahüvitise lõhe on läbi aastate rekordmadalal tasemel,“ rääkis Müürsoo.

Isapuhkust kasutas mullu ligi 75% seda võimalust omanud isadest, mis on võrreldes 2020. aastaga ligi 15% võrra rohkem.

Sooline segregatsioon, mis tööturul tähendab tööde jagunemist naiste ja meeste vahel, näitab, et kõikidel ametikohtadel oleks Eestis mehi ja naisi võrdselt, kui töö vahetaks 33,3% meestest või naistest. Tegevusaladel oleks mehi ja naisi võrdselt, kui vahetuse teeks 36,7% meestest või naistest.

Juhtival kohal töötas eelmisel aastal 9,3% meestest ning 6,6% naistest. 2021. aastal loodi 19 898 Eesti osanikega ettevõtet, mis on läbi aastate rekordarv. „Uutest ettevõtetest 56,9% asutajaks oli meesterahvas ja 31,6% puhul naine. 4,9% ettevõtetest asutasid mees ja naine ühiselt ning 6,5% puhul ei olnud asutaja sugu võimalik määrata,“ lisas Müürsoo.

Füüsilisest isikust ettevõtjaks registreeris end mullu 981 meest ja 812 naist.

Soolise võrdõiguslikkuse andmeid kogub ja analüüsib statistikaamet sotsiaalministeeriumi tellimusel, et näha, millised muutused ühiskonnas toimuvad.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.