Uudis

Suhtelises vaesuses elab 20,6% Eesti elanikkonnast

Üle 65 aastased üksi elavad vanainimesed on kõige suuremas vaesusesFoto: Scanpix

Eesti Statistikaameti andmetel elab Eestis absoluutses vaesuses 28 700 inimest, mis on 2,2 protsenti Eesti elanikkonnast. Absoluutseks vaesuseks loetakse seda, kui pere koosseisu arvestav sissetulek on nii väike, et sellega ei ole võimalik end ära elatada. Tänavu on see 220 eurot.

Suhtelises vaesuses elab 2020. aastal 270 800 inimest, mis on 20,6 protsenti kogu Eesti elanikkonnast. Nende leibkondade koosseisu arvestav sissetulek on väiksem kui 631 eurot. Suhteline vaesus näitab ebavõrdsust riigis, mis tähendab, et nendega võrreldes saavad teised rohkem palka.

Aastaga on näitajad mõnevõrra paranenud, kuid marginaalselt. Suhtelises vaesuses elavad kõige enam üksinda elavad üle 65-aastased ja üksikvanemad, kelle seas kasvas suhtelises vaesuses elavate inimeste arv lausa kümnendiku võrra.

Ilmajäetuse tase on Eestis õnneks väike

Üldise elatustaseme väljaselgitamiseks tuleb arvesse võtta ka ilmajäetust. Ilmajäetuks loetakse isikud, kes ei saa ühiskonnas levinud hüvedest lubada endale viit. Hüvesid, mida võetakse arvesse, on kokku 13, nendeks on näiteks auto, nädalane puhkus kodust eemal, valgurikas toit üle päeva või üüri- ja kommunaalmaksed.

Eestis on statistikaameti andmetel ilmajäetuse osakaal 4,9 protsenti elanikkonnast. Kõige enam tajuvad ilmajäetust pensionärid. Riik küll toetab üksi elavaid pensionäre üks kord aastas ühekordse toetusega juba aastast 2017, kuid see pole nende seisu arvestavalt muutnud. Selle kohta saab rohkem lugeda meie artiklist.

Vaesuse seis maakonniti

Kõige suuremas suhtelises vaesuses elab Ida-Viru, Võru ja Valga maakond. Kõige väiksem suhtelise vaesuse määr oli Harjumaal ja Tartumaal. Absoluutset vaesust esineb kõige enam Lõuna-Eestis ja kõige vähem Lääne-Eestis.

Maakonniti vähenes viimase aastaga võrreldes suhtelise vaesuse määr kõige enam Tartu-, Jõgeva-, Hiiu- ja Järvamaal.

Uuringus osales 6467 leibkonda. Detailsemat infot saab statistikaameti andmebaasidest SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.