Uudis

Suitsud kallinevad tuleval aastal ilmselt plaanitust vähem, et Läti eelist ei saaks

Tubakaaktsiis tõuseb tuleval aastal ilmselt veidi vähem, kui algselt planeeritud.Foto: Pixabay

Riigikogus läbis esimese lugemise seaduseelnõu, mis kahandab sigarettide 2020. aastaks plaanitud 10% aktsiisitõusu 5% peale. Enne teist lugemist saavad parlamendisaadikud esitada muudatusettepanekuid, mis tuleb letti lüüa 5. novembriks.

Rahandusministeeriumi koostatud eelnõu seletuskirjas seisab, et sammu taga on soov vähendada hinnaerinevusest tulenevat survet piirikaubandusele Lätiga. Edasiseks näeb eelnõu ette 5%-lised aktsiisitõusud ka aastateks 2021–2023, nii et suits läheb ka edaspidi kallimaks.

Rahandusministeerium on arvestanud, et tänavu on sigaretipaki hind ilma maksuta keskmiselt umbes 63,1 senti, tuleval aastal kasvab see 63,7 sendi peale.

Aktsiisisumma keskmise suitsupaki kohta on praegu 2,78 eurot ning kui seadust muudetakse, siis tuleval aastal oleks see 2,91 eurot, jõudes 2023. aastaks 3,38 euro peale.

Suitsetamistubaka aktsiisitõus jääb endiseks

Aktsiisiseaduses sätestatud suitsetamistubaka aktsiisitõusu 2020. aastaks ei muudeta. Aktsiisi tõstetakse ligikaudu 8,3% võrra 2021. aastal.

Siis moodustab see kaks kolmandikku sigarettide 2021. aasta minimaalsest aktsiisisummast – sellega loetakse suitsetamistubakas sigarettidega võrdväärselt maksustatuks. Lisaks nähakse ette suitsetamistubaka 5% aktsiisitõusud aastateks 2022 ja 2023.

Lisaks tubakaaktsiisile teeb äsja esimese lugemise läbinud eelnõu veel ühe olulise muudatuse – nimelt saavad väikeõlletootjad edaspidi veidi suurema aktsiisivabastuse. Nimelt on seni 50% soodsam aktsiisimäär kehtinud 6000 hektoliitrit aastas tootvale pruulikojale, edaspidi saab piir olema aga 15 000 hektoliitrit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.